| Analex17 a întrebat:

Am aproape 19 ani si mi-a venit in cap sa fac operatie de circumcizie. Aveti idee unde se face, e dureroasă? Pareri pro, contra? Cum influenteaza relatia sexuala? Daca e cineva care a facut imi poate da detalii in privat? Ms.

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunteti nebuni, nu ai nevoie de aceasta operatie, sigur ca este dureroasa si recuperarea vindecarea dureaza luni de zile, vei avea dureri groaznice, si erectii nonstop, plus ca nu vei avea voie o lunga perioada sa faci sex sau masturbare ca orice forțare faci se poate deschide opoeratia, si inca ceva vei singera mult pana se vindeca rana si cand ai erectie va fi dureroasa asta spun cei care sau operat dureri si erectii nonstop plus sîngerari dese, acolo in zona aceea a penisului trebuie sa urinezi vei vea dureri trebuie sa te speli des la penis ca sa se mntina locul curat, e va fi un chin sa te speli pe rani, mai bine renunța la gîndul acesta sa te operezi, ce varsta ai si de ce vrei sa faci aceasta operatie ti a recomanda to medicul?

| Analex17 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aproape 19 ani. Nu mi-a recomandat medicul. Intrebam, eram curios daca merita.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Analex17):

Nu merită ca te vei chinuii mult pana se va vindeca rana.

| Simpatic a răspuns:

Ti-a venit in cap asa ca idee?
pai la fel de bine iti poti scoate amigdalele si apendicele chiar si splina tot dintr-o idee si fara sa ai probleme!

uite aici un copy-paste cand se recomanda circumcizia

"De ce se face circumcizia: motive medicale si personale

Iata principalele motive care pot determina efectuarea unei circumcizii:
Recomandari medicale pentru circumcizie

Fimoza: Este o afectiune în care preputul este strans și face dificilă sau imposibila retragerea acestuia peste gland. Aceasta poate cauza durere cand penisul este erect si, in cazuri rare, poate ingreuna urinarea.
Balanopostita: Inflamatia sau infectia glandului penian si a preputului apare la aproximativ 6% dintre barbatii necircumcisi. [1] In cazul episoadelor recurente si intratabile, in special la pacientii imunocompromisi si diabetici, se recomanda circumcizia.
Parafimoza: Este o afecțiune rara, dar grava, in care dupa decalotare preputul se umfla si nu se poate intoarce la pozitia normala. Reprezinta o urgenta medicala, din cauza restrictionarii fluxului de sange catre penis si necesita tratament imediat pentru a evita complicatiile.
Balanita xerotica obliteranta: Este vorba despre afectiunea dermatologica lichen scleros localizata in glandul penisului si preput. Presupune decolorarea unor portiuni de piele si poate cauza fimoza.
Cancer penian: Un tip rar de cancer care afecteaza pielea penisului si preputul.

Trebuie sa mentionam ca, in majoritatea cazurilor, circumcizia va fi recomandata numai dupa ce au fost incercate fara succes alte tratamente mai putin invazive si riscante.

| Analex17 explică (pentru Simpatic):

Pai de asta si intreb, daca merita facuta.

| Simpatic a răspuns (pentru Analex17):

Parerea mea cat si a articolelor medicale este ca aceasta operatie se face doar daca musai trebuie!
la fel cum ti-am spus mai sus ca si exemplu, faptul ca nu isi scoate nimeni amigdalele doar de placere, fara sa trebuiasca!

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de circumcizie este de fapt o mica interventie chirurgicala, facuta in orice cabinet medical Urologic de un medic Urolog sau Chirurg, interventie care se face sub anestezie locala, dureaza 10 minute, dupa care pleci acasa, pe picioarele tale.
Dupa 1 luna poti sa faci sex voios si fara probleme, nemaiexistand nici un stres sau problema la sex, dimpotriva, creste si se intensifica placerea.

| dullcat a răspuns:

Nu tot ce iti trece prin cap trebuie pus in aplicare... Vorbeste cu un medic, fiindca nu asa functioneaza, te trezesti intr-o zi si gata te operezi pentru ca asa ti s-a nazarit tie.

| Analex17 explică (pentru dullcat):

Stai linistita ca nu m-am operat inca.

| Lupică27 a răspuns (pentru Analex17):

Asteptam sa vi cu rezultatele laughing)

| Analex17 explică (pentru Lupică27):

Asteapta

| Hyperion7 a răspuns:

Nu am făcut însă din auzite am auzit că e inconfortabila, cel puțin până se învață prepuțul cu "noua" viața.Nu știu să îți spun unde se face, cred că un medic chirurg te poate ajuta.
In teorie, n-ar trebui sa o afecteze, in teorie...depinde

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Ce-ai frate, nu mai vorbesti cu mine? ti-am dat si mesaj

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Eram ocupat cu iubita rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

A mai intrebat de mine? happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Nunu

| vasileparnaie a răspuns:

Operatia de circumcizie se face la encefal frate

| Analex17 explică (pentru vasileparnaie):

E treaba ta unde ai facut-o.

| Lupică27 a răspuns (pentru vasileparnaie):

Poate se duce ăsta sa se opereze la encefal sa mor rolling on the floor

| Analex17 explică (pentru Lupică27):

Noroc ca s-a gasit un destept ca tine sa ma opreasca la timp.