| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca exista prezervative pentru femei.imi puteti axplica si mie cum sunt de unde le pot achizitiona si cat costa? trebuie sa mergi la medicul ginecolog ca sa ti-l puna el?
multumesc

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da, exista. Nu in Romania, insa. Sunt mai largi decat cele pentru barbati si dintr-un material ceva mai gros. La un capat au un cerculet de plastic moale, care se indoaie pentru a fi introdus in vagin, apoi se elibereaza, pozitionandu-se prezervativul. Nu este necesar sa mergi la medic, le folosesti inaintea penetrarii. Sunt un pic mai incomode decat cele pentru barbati.

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mijloace de contraceptie reversibile

• Contraceptia hormonala (pilula combinata, pilula monohormonala, contraceptivele injectabile, plasturele, implanturile subdermice)
• Mijloace locale (de bariera) de contraceptie (prezervativele pentru barbati, respectiv, pentru femei, spermicidele, diafragma, buretii intravaginali, calota cervicala)
• Steriletul (Dispozitivul intrauterin sau DIU)
• Metode naturale de contraceptie
• Contraceptia de urgenta

| ricky a răspuns:

Pai de ce nu te duci si tu la farmacie si intrebi... goodluck

| criss_5960 a răspuns:

Sunt un fel de pungulite pe care femeia le introduce in vagin, se topesc si au efect de antibaby aproximativ jumatate de ora