| Alexandrachiriac1999 a întrebat:

Am avut ciclu in cantitate mai mica decat de obicei. Ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de menstruatie formata si eliminata la inceperea fiecarui nou ciclu menstrual este in concordanta cu dimensiunea adica cu marimea ca si grosime a ENDOMETRULUI care s-a format si dezvoltat in ciclul menstrual anterior. Acea formatiune/mucoasa care acopera peretele interior al uterului este cu atat mai intens vascularizata si strabatuta de o retea cu atat mai densa de vase de sange cu cat grosimea mucoasei este mai mare. Reiese ca in urma desprinderii si destramarii unui endometru putin dezvoltat si slab vascularizat (stare provocata de anumite dereglari hormonale), va rezulta o cantitate mica de MENSTRUATIE care este formata din sange amestecat cu resturi de tesuturi, epitelii, mucoase, bucati de vene si artere, etc. In concluzie nu trebuie si nu are rost sa te ingrijorezi fiindca o sangerare slaba cantitativ reprezinta de fapt o situatie normala. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| buburuza0111 a răspuns:

Nu-ți ajung vitamine in organism

| Kimball a răspuns:

Mananca sanatos in *** ca nu ai suficiente vitamine in corp lasa shaormahappy