| Twister09 a întrebat:

Am avut contact sexual cu iubita mea neprotejat, trebuia sa-i vina menstruatia in data de 16 luna aceasta si nu i-a venit.
Tin sa precizez ca nu am ejaculat in ea, am scos-o la timp.
Oare sa fi rămas însărcinată? De ce nu-i vine menstruatia?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faca un test de sarcina la 21 de zile dupa ultima partida sexuala!
Daca au existat partide consecutive de sex in perioada ei fertila, poate fii deja insarcinata, cu picatura ejaculatoare, care continea si sperma, de la ejacularea anterioara.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ti se putea oferi un RASPUNS cert exact si precis si nu doar niste simple pareri sau presupuneri subiective lipsite de orice valoare, trebuie sa oferi INFORMATII certe si cat mai concrete prind urmatoarele aspecte :
-- care este caracteristica principala a ciclului menstrual REGULATA sau NEREGULATA
-- care este lungimea (aproximativa) ciclului ca numar de zile,
-- daca au existat si alta data astfel de dereglari si care a fost abaterea reala in +/- ca numar de zile,
-- in ce data a inceput ultima menstuatie (foarte importanta)
-- in ce data a fost intretinut actul sexual
Un raspuns care sa fie corect intr-o cat mai mare masura, poate fi formulata doar printr-o analiza efectuata pe baza informatiilor solicitate.
Fiindca nimeni nu este nici clarvazator si noci dotat cu puteri paranormale, NU poate ghici daca existenta sarcinii este posibil sau nu, si intarzierea sa fie provocata de o simpla dereglare a activitatii hormonale. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli/sa cunosti si totodata sa intelegi fiindca este in interesul tau sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si ca atare sa existe si posibilitate de a se produce mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile, abatere care nu se datoreaza existentei unei sarcini instalate in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate e doar o simplă întârziere.
Oricum e prea repede pentru un test de sarcină.

| ywar a răspuns:

Din focul iubirii e foarte posibil sa fi scapat in ea, asta in cazul in care esti ghinionist. In cazul in care esti norocos, e doar o dereglare hormonala. Foloseste prezervativul.

| Annabella9719 a răspuns:

Dar are ciclu regulat mereu? Sau ii mai intarzie?
Mie nu-mi venea la date fixe. Diferenta de doar 2-3 zile.Mi se intampla sa-mi mai intarzie 5-6 zile, cand aveam dereglari hormonale.
Dar o data mi-a intarziat o saptamana si eram insarcinata. Test de sarcina a facut? Asa se afla ce e cu adevarat.

| teajutcumpot a răspuns:

Salut!

La femei, cel putin din experienta mea cu ele, am observat ca se mai intampla sa intarzie si cate o saptamana... deci nu este total neobisnuit ca nu i-a venit inca, dupa 4 zile.

Chiar daca nu ai ejaculat in ea, din cate stiu eu, pe parcursul actului sexual din penis tot se mai scurge un lichid lubrifiant care cel mai probabil contine si o cantitate infima de spermatozoizi.

Oricum, cel mai sigur este sa mergeti la medicul de familie, sa-i explici situatia cu sinceritate si sa vezi ce solutii sunt.

Sper sa nu ai surprize neplacute!

Cu drag.

| Fata1234 a răspuns:

Eu zic sa facă 2 teste de sarcina și dacă da e vina voastră și va asumați