| Daria_8723 a întrebat:

Am cauta mult timp un site in care cineva ma poate ajuta.Am nevoie de sustinerea voastra.Am deja jumate de an de cind ma stradui din toate puterile sa-mi reintorc ceea ce-mi apartine(ma refer la baiatul pe care il iubesc mult)Ne-am cunoscut pe net.La inceput parea a fi totul bine, vorbea delicat cu mine si era totul minunat.Peste,o luna aproximativ, eu am plecat la odihna, el raminind in tara, cind ma intorc, el e cu alta, poze cu ia publicate si multe decraatii de dragoste.Sa va spun sincer, imi venea sa ma ucid. Tineam foarte mult la el si cum a procedat el, pentru mine era sfirsitul.Desigur ca nu am mai continuat-o. Zi la zi ginduri peste ginduri doar el si el.Totusi peste ceva timp, m-am hotarit si i-am scris.Intentia mea era de a fi macar cel putin prieteni. Discutam des.Astazi,l-am intilnit pe strada intimplator.Am discutat putin. Dupa aia, am venit acasa si, am vrut sa-i arat ca si mie nu-mi mai pasa de el si am inceput cu,, Sa stii ca nu esti tu chiar printul pe care il asteptam toata viata"si in schimb am primit...numai Domnul stie cu cita durere cite-am acele cuvinte. Da, poate am gresit, da nu cred ca meritam atitea cuvinte injositoare.Si cel mai mult te doare cind ti le spune persoana iubita.Ma urasc pentru ca sunt proasta si ma rog mereu la el pentru a-mi da sanse sa fiu cu el din nou.insa in schimb primesc respingeri si batjocura! Spuneti-mi va rog, cum sa procedez mai departea? Sincer nu mai pot sa rezist.

Răspuns Câştigător
| Pacala a răspuns:

Sa iti vezi de viata ta si sa il lasi sa isi vada de viata lui. Daca te-a inselat dupa asa de putin timp, chiar daca te-ai impaca din nou cu el, te-ar insela in continuare. Nu cred ca ti-ai dori sa il imparti cu altele, nu? Deci, cauta-ti un barbat care sa te iubeasca, nu unul care sa isi bata joc de tine. Plus, cum adica "ceea ce-ti apartine"? Nu iti apartine nimeni, niciodata. Iubirea si relatiile sunt chestii care tin de libera vointa, nu de "apartinut". "Apartinutul" denota posesivitate excesiva, care nu are nici o legatura cu dragostea. In concluzie, cauta pe altcineva si lasa-l pe acest barbat sa isi vada de ale lui.

2 răspunsuri:
| PoOfarina a răspuns:

Renunta definitv la el, daca nu mai simte nimic pentru tine!
Esti si tu de vina, pentru ca pe o parte il rogi sa se impace cu tine, iar pe de alta ii spui ca "nu e printul pe care`l asteptai toata viata". E normal sa-ti spuna cuvinte grele, care sa te doara, la fel cum si tu l`ai jignit spunandu`i ce i`ai zis. E greseala ta. E posibil ca el sa fie confuz si sa nu`nteleaga atitudinea ta, care e ba intr-o extrema, ba in cealalta. Ori lupti pentru el, crezand ca mai simte ceva pentru tine, ori il lasi balte constientizand ca o relatie intre tine si el nu mai poate fi posibila. Iti faci rau singura si e pacat!
Lumea nu se termina cu el. Important e ca tu sa treci peste despartirea care, din cate ai zis tu, s`a petrecut acum ceva vreme.
Daca zici ca intentia ta, la un moment dat, a fost aceea de a ramane amici, de ce dupa ce v-ati intalnit si-a fost totul ok, ca intre doi simpli prieteni, ai ajuns acasa si i`ai spus acele cuvinte? Oare tu stii ce vrei? Pune`ti ordine in ganduri si mergi mai departe. Gaseste`ti anumite activitati de facut si timpu` va trece repede. Vei vedea.
Ai grija de tine!

| iza4ever a răspuns:

Stiu cum e si imi dau seama cum te simti...trebuie sa uiti de el inteleg ca l-ai iubit dar daca te-a inselat inseamna ca nu te-a meritat, mai sunt o gramada de baieti care te plac sau te vor placea. O sa il gasesti pe cel potrivit, care chiar va sti ca esti speciala si te va iubibig grin