| crixx a întrebat:

Am început sa iau rigevidon 21+7 la 3 zile dupa terminarea ciclului menstrual(cand nu am mai sangerat), normal se i-a in prima zi a menstruatiei din cate am inteles. Mă afectează cu ceva? Sunt sanse mai slabe sa mă protejeze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea administrarii pastilelor AC fata de data normala care ar fi trebuit sa fie prima zi de menstruatie, nu te afecteaza cu absolut nimic in afara de faptul ca prezentul ciclu menstrual va fi mai lung cu numarul de zile aferente menstruatiei plus cele 3 zile de dupa, altfel spus cele 3-4-5 zile de menstruatie + cele 3 zile de dupa se vor aduna la cele 21 de zile cat se iau pastilele contraceptive in consecinta menstruatia iti va incepe de fapt mai tarziu cu 6-8 zile si nimic mai mult. Protectia totala se va instala dupa folosirea a 7 pasile. In cazul in care doresti sa intretii raporturi sexuale in primele 7 zile trebuie obligatoriu folosit un mijloc de protectie suplimentar cum ar fi prezervativul sau ovule spermigene. Aceasta protectie suplimentara se foloseste doar acum cand incepi sa folosesti primul blister.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti face niste dereglari hormonale, dar daca ginecologul ti le-a prescris astfel, inseamna ca are un motiv foarte puternic si ca te va supraveghea atent. Protectia pentru Rigevidon nu se va instala in prima luna de administrare din cauza inceperii atat de tarziu. De-abia dupa ce iei prima pastila din a doua folie vei fi protejata.

| peperonies a răspuns:

Normal se scrie *ia*