| Cristi7777 a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale ne protejate cu iubita mea. Poate ramane gravida? Mentionez ca a a 2-a zi a avut menstruatie si nu am ejectuat in ea. Sunt sanse sa ramana gravida?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Alti inteligenti...

| Violleta2022 a răspuns:

Daca aceea a fost unica data cand ati intretinut relatii sexuale neporotejate, atunci ea nu este gravida, pentru ca nu era in perioada fertila.
Trebuie sa mai stii ca, sexul neprotejat, chiar si fara ejaculare poate sa insemineze o femeie, daca femeia este in perioada fertila, deoarece penisul barbatului cand este introdus in vagin, elimina involuntar, in primele secunde un lichid seminal (2-3 picaturi) care poate contine spermatozoizi. Singura conditie fiind ca fata sa fie in perioada fertila si imediat poate ramane insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual deoarece in aceasta perioada NU mai exista nici urma de OVUL in organismul femeii. In aceste zile barbatul poate ejacula fara teama in vagin deoarece perioada este 100% nefertila. De asemenea pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in uterul femeii nu s-a instalat o sarcina si din acest motiv devine posibila eliminarea ENDOMETRULUI (imbatranit si devenit INUTIL) care ar fi trebuit sa devina "patul" in care sa se implanteze ovulul fecundat. Prin eliminarea endometrului sub forma de menstra orice posibilitate de a exista o sarcina dispare deci in mod absolut sigur nu poate ramane insarcinata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Stai linistit, nu poate ramane gravida.

| seth2016 a răspuns:

Coitus interruptus nu este o metoda sigura de contraceptie. In perioada fertila sansele sunt de 5% daca extragi scula la timp de fiecare data si de 27% daca nu extragi cand trebuie.

Iubita ta poate ramane gravida NUMAI in perioada fertila. Pentru a stii care e perioada fertila iubita ta ar trebui sa aiba un calendar de exemplu.

Ziua inaintea menstruatiei nu face parte din perioada fertila. Iar daca i-a venit menstruatia asta e un semn clar ca nu e gravida.

Răspuns utilizator avertizat