| zu25 a întrebat:

Am luat prima doza din pastila de a doua zi ieri și cea de a doua fix după 24 de ore. Își mai fac efectul dacă cea de a doua doza am luat-o după mai mult de 12-16ore?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca le i ei aiurea ca pe bomboane fi sigură ca nu i si vor face efectul, le i ai degeaba, mergi inapoi la medic sa ti dea schemă cum sa le i ei la cîte ore, sau citeste prospectul, înainte sa i ei pastilele.

| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita faptului ca cea de a 2-a pastila contraceptiva Postinor2 a fost luata cu o intarziere foarte mare de 12 ore fata de momentul in care ar fi trebuit sa fie administrat, eficienta contraceptiva a fost de la mult -la foarte mult diminuata. Este imposibil de apreciat, daca in aceste conditii hormonii injumatatiti cantiativ si-au mai facut efectul? si in ce masura?
In prospectul produsului Postinor2, la capitolul INSTRUCTIUNI DE FOLOSIRE este specificat :
-- Luaţi primul comprimat cât mai curând posibil (dar nu mai târziu de 72 de ore – 3 zile) după ce aţi avut un contact sexual neprotejat.
-- Înghiţiţi comprimatul întreg, cu apă dacă este necesar. Nu amânaţi administrarea primului comprimat. Comprimatul acţionează cu atât mai eficient cu cât îl luaţi mai repede după contactul sexual neprotejat
si ceea ce este cel mai important!
-- Este important să luaţi al doilea comprimat la 12 ore (şi nu mai târziu de 16 ore) după primul
comprimat. Aceasta poate însemna că trebuie să vă programaţi alarma ceasului pentru administrarea
celui de-al doilea comprimat.
Reiese ca in cazul in care a 2-a pastila este administrata dupa mai mult de 16 ore fata de prima pastila, metoda contraceptiva este COMPROMISA intr-o masura cu atat mai mare cu cat intarzierea creste. Din acest motiv este posibil ca in cazul tau sa NICI NU ISI MAI FACA EFECTUL. Depinde daca vei fi NOROCOASA sau GHINIONISTA. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

L-ai luat fix degeaba.