| Lur656i a întrebat:

Am mancarimi mari in zona vaginala si scurgeri albe si branzoase. e posibil sa fie candidoza? ce tratament ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| tuGatita a răspuns:

Am avut si eu mai demult. daca nu vrei sa mergi la doctor, cumpara de la farmacie Clotrimazol crema si/sau ovule. cel mai bine e sa le folosesti pe amandoua. crema e in jur de 7 lei, ovulele nu mai stiu, dar nu costa mult oricum. si da, e posibil sa fie candidioza. cu acele tratamente acasa nu iti va trece, mai rau iti va fi, deci ori la doctor ori la farmacie!

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E vorba de o infectie in orice caz si ar trebui sa urmezi un tratament prescris de ginecolog[o sa iti dea ceva ovule vaginale]

| doc69 a răspuns:

Du-te la medicul de familie sau la un cabinet privat..tratamentul pare comun dar poate sa difere in functie de specificitatile fiecarui organism in parte ma refer la reactii organice.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

SIGUR este candidoză!

NU se face tratament "aşa după ureche", cum recomandă unii sau alţii - NEAPĂRAT trebuie să mergi la ginecolog, ca să-ţi facă analiza secreţiei şi să vadă la ce antibiotic este "sensibil" microbul!

Pentru asta TREBUIE să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )!

O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Să întrebi medicul ce tratament TREBUIE să facă şi partenerul, să-i zici să-i prescrie o reţetă – dacă el nu se tratează ( doar tu ) atunci o vei lua înapoi de la el ( de obicei şi băiatul este infectat, dar NU prezintă simptome ) – în cazul vostru şi el este infectat şi PREZINTĂ acele simptome!

Acest tip de infecţii este uşor transmisibil : se pot lua de la ştrand, de la toalete publice, de pe clanţă/robinet/capac wc, etc. – nu e neapărat nevoie de un contact sexual.
Uneori, aceste infecţii se fac din diverse cauze ( imunitate scăzută, condiţii favorizante, etc. ) fără să le „contactezi" din altă parte...

Deci, NEAPĂRAT să mergi URGENT la un ginecolog - poţi merge şi SINGURĂ, chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine actul de identitate!

| tuGatita a răspuns (pentru bursuc001):

Tu ai sfatuit-o bine. de acord cu tine. Dar trebuie sa te gandesti ca poate nu are bani sa mearga la ginecolog (costa cel putin 50 de lei la privat+tratament) sau poate e minora si nu vrea sa afle parintii una-alta despre ea. Ea stie ca are nevoie de doctor dar probabil nu poate in acest moment, de altfel nu mai punea intrebarea pe TPU, nu crezi? Si ca sa stii...si eu m-am tratat dupa ureche, am mers apoi si la doctor cand a reaparut, si ce? mi-a dat acelasi lucru sa iau asa ca...

| bursuc001 a răspuns (pentru tuGatita):

PARŢIAL de acord cu tine - asta NU înseamnă că TREBUIE să "încurajez" un autotratament!

NU pot să-i spun EXACT ce tip de tratament ( şi aici e "important" tipul de antibiotic ) să ia FĂRĂ să ştiu rezultatul analizei - doar în urma acelei "lamele" se face antibiograma şi se stabileşte EXACT antibioticul recomandat!

Şi asta NU se poate face AICI pe TPU!

Apoi, în momentul începerii vieţii sexuale VĂ asumaţi o anumită "responsabilitate" - de aceea NU recomandam relaţii sexuale la 14-16 anişori...

Apoi, n-am zis NIMIC despre un cabinet privat ( cu toate că e mai "recomandat" decât unul de stat ) TOCMAI pentru că am "presupus" că POATE nu are bani pentru aşa ceva!

De asemenea, pentru situaţia în care e "minoră", am precizat ( vezi mai sus ) : "poţi merge şi SINGURĂ, chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine actul de identitate"!

Apoi, acea "responsabilitate" de care vorbeam mai sus IMPLICĂ şi o relaţie "DESCHISĂ" cu mama ei - care o POATE sfătui PRIMA şi ajuta, chiar şi în acest caz!

Apoi, NU o pot "sfătui" altfel - sub nici o formă - deoarece, dacă aceste infecţii NU le trataţi CORECT, vă puteţi alege cu o infecţie "cronică"/recidivantă ( chiar şi aici pe TPU am întâlnit fete cu această problemă care a apărut LUNAR, în ultimii 2 ani ) sau chiar cu INFERTILITATE!

Şi, parţial, în privinţa doctorilor, ai dreptate : sunt doctori şi doctori...

| Oana92 a răspuns:

Mnacarimile nu sunt deloc normale si nu se datoreaza tampoanelor! Cel mai probabil este candida, scurgerile normale sunt incolore, fara miros si categoric nu dau mancarimi. Eu te sfatuiesc sa mergi la doctor si pana atunci sa te speli pe exterior cu iaurt rece, calmeaza mancarimile si nu iti face rau! Nu incerca bicarbonat si tampenii de genul asta! Eu pot sa-ti recomand sa folosesti canesten sau gynofort(daca nu esti virgina), dar cel mai bine e sa mergi la doctor. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| VelvetLight a răspuns:

Scurgerile sunt normale, nu'ti fa griji. mancarimile pot fi cauzate de tampoane sau vata, in caz ca o folosestiwinking incearca sa te speli cu ceai de musetel. ajuta happy

| roxiada a răspuns:

Pai deokamdata ar fi ok sa te speli de cateva ori pe zi cu ceai de musetel si altadata cu apa calduta cu bicarbonat, e chiar foarte bun! dupa aceea cel mai ok mergi la un medic, sunt chestii sa zicem relativ usoare, o sa-ti prescrie cu siguranta ovule si o lotiune, nu sunt scumpe dar te ajuta cu siguranta!:*

| Darias16 a răspuns:

Incearca cu ceai de salvie sau de galbenele (gasesti la supermarket sau la farmacie )winking

| GeorgiLarii a răspuns:

Scurgerile albe de care vorbesti este ceva normal, e o secretie la fiecare fata/femeie. daca spui ca ai mancarimi mari inseamna ca ai facut vreo infectie urinara sau vaginala. Du-te la ginecolog, daca secretia se face galbena sau maronie, du-te la ginecolog!

| RoseAndBiia a răspuns (pentru GeorgiLarii):

Scurgerile albe sunt normale alea care sunt branoase NU SUNT are candida

| andruscastrr a răspuns:

E posibil. incearca sa folosesti bicarbonat de sodiu dizovat in apa sa te speli. functioneaza