| alexandra_4286 a întrebat:

Am nevoie de o parere dragii mei!
Am cunoscut un musulman, locuieste cu familia in UK, are o functie destul de mare la o companie multinationala si e FOARTE TARE.ma gandesc la el zi de zi, nu trece o zi fara sa vorbim si fara sa ne spunem vorbe frumoase.marea mea problema este ca are pe cineva, mai exact este insurat de 6 luni bineinteles cu o musulmanca. El sustine ca vrea sa ramana in continuare cu mine, ca s-a atasat de mine si ca ar vrea sa divorteze, dar din cate stiu eu nu e un lucru atat de simplu sa divortezi.conteaza foarte mult parerea parintilor, iar acestia fara o motivatie intemeiata nu-i vor da acordul... ce parere aveti despre relatiile crestin-musulman, ce parere aveti despre religia si personalitatea lor?

10 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Barbatii musulmani apreciaza extrem de mult femeile cuminti.Am o prietena care s-a casatorit recent cu un astfel de tip.Pe mine m-a amuzat felul in care acest om a incercat sa ii cunoasca trecutul.Fiind un tip extrem de inteligent ne punea intrebari ce pareau absolut normale, noua amicilor ei, pentru ca in timp el sa puna totul cap-coada si sa ii spuna amanunte din viata ei pe care pana si ea le uitasehappy
Sincer mie nu mi se pare deloc "foarte tare"ce faci tu! Si cu siguranta nici el nu o sa aprecieze extrem de mult gestul tau, acela de a flirta cu un barbat casatorit! Pentru ca, indiferent daca relatia cu sotia lui nu merge, el e totusi casatorit.Nu stiu care musulman ar accepta ca viitoare sotie o tipa care vorbeste cu un babat casatorit fara nici-un fel de rezerve, ba chiar isi spun vorbe frumoase.
Acum referitor la casatoria dintre voi:probabil te-ai interesat ca nicio Biserica Ortodoxa nu va oficia casatoria religioasa dintre voi doi. Poate pare putin pentru tine dar in timp o sa te doara acest lucru! In al doilea rand, te-ai gandit ca poate vei fi urmatoarea lui victima? Daca de actuala sotie divorteaza dupa sase luni, ce il poate retine sa o faca si de tine dupa o anumita vreme? Cele cateva pagini de vorbe frumoase scrise pe mess?
Nu am nimic impotriva acestor casatorii(crestin-musulmane). Sotul prietenei mele este un familist convins si viata ei e frumoasa, insa ma intreb daca in cazul tau a pornit relatia asa cum ar fi trebuit.Multa bafta si asteptam vesti!

| tyana a răspuns:

Alexandra, pentru binele viitorului tau si al viitoarei tale relatii(daca va fi)nu merge sa il intalnesti pana nu se va rezolva situatia. Daca isi doreste atat de mult sa te cunoasca poate veni el la tine.Nu poti sa stii ce se ascunde in spatele calculatorului.Pe mess toti parem la superlativ pentru ca nu suntem noi in realitate! Ne putem controla cu succes pornirile si suntem mereu tentati sa ne aratam doar calitatile din dorinta de a fi cat mai apreciati de celalalt. Iar web-ul de asemenea face minuni.Nu e acelasi lucru cu privitul in fata, discutia deschisa si intalnirile propriu-zise.
Spune-i sa vina el sa te vada, daca doreste atat de mult sa te cunoasca.Aici vei fi acasa, vei fi mai sigura pe tine si o sa iti poti da seama ce fel de persoana e. Iar la prima intalnire mai mult de o strangere de mana, o imbratisare si un pupic pe obraz nici nu poate fi vorba de mai mult.Respecta-te tu ca sa te poata respecta si el.Si nu uita:e un barbat casatorit! Ai grija de tine!

| вяυηєтα a răspuns:

thinking Complicata situatie. Poi eu zic ca ar trebui sa ii ceri sa vorbeasca cat mai repede cu parintii lui. Sau si mai bine sa vorbiti amandoi cu ei; pentru ca sincer mie mi se pare ca el vrea doar o aventura si nu stie cum a te mai "abureasca". Ai mare grija cu barbatii de acest gen, vor face orice le sta in putinta pentru a te cuceri. Asigura-te ca are intentia sa divorteze de sotia lui. A, si daca nu esti indragostita de el nu are rost sa faci atatea eforturi; doar pentru o atractie efemera, mai ales ca apoi si religia lui este o piedica signifianta."Cantareste" bine lucrurile si multa bafta in continuarewinking

| Florry19 a răspuns:

Musulmanii omoară pentru onoare şi tu îl crezi pe el?
Nu va divorţa cu siguranţă! Mai citeşte despre acest popor... ei sunt destul de parşivi!

| jagfdbd a răspuns:

Buna, Alexandra! Si eu sunt Musulmanca pentru ca tatal meu e Arab! dar la noi nu este atat de usor sa divortezi de cineva trebuie sa ai un motiv foarte important iti voi da un exemplu: sa zicem ca femeia respectiva nu poate face copii...asa s-ar putea desparti, dar mie nu mi se pare ca faci o treaba buna poti gasi alt Musulman, neinsurat si te poti casatori linistita cu el fara sa faci nici un fel de probleme asa daca tu te vei atasa prea mult de el cea ce deja cred ca s-a intamplat s-ar putea sa strici un tari foarte proaspat si fericit...sunt foarte multi barbati draguti dar daca chiar suferi foarte mult din cauza ca nu il poti vedea ar trebui sa ii cunosti pe parintii lui si sa vorbesti cu ei si cu parintii tai, asta este singura solutiestraight face

| LLL2 a răspuns:

Ai mare grija! Mai bine ai renunta la el, mai ales ca e casatorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca voi va iubiti atunci puteti fi in preuna ca musulmanii au voie sa aiba doua nevete. dar si parerea parintilor conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Alexadra fugi cat de departe de el
TOTIdar TOTI sunt la fel eu sunt casatorita cu un musulman de 10 ani si nu pot sa-tispun ce plan am dar sa fiu libera cat de curand gandeste cu Mintea nu cu inima ca altfel inima o sa fie cea care o sa te doara

| gearex a răspuns:

Despre musulmani pot spune numai una.Sunt niste animale migratoare, dar nu migreaza ca de obicei, numai vin, asimileaza, si murdaresk tot ce se poate pe fata pamintului.Credinta lor cu crestinizmul nu se poate nici pe aproape de comparat! Unde in biblie e scris ca pentru credinta poti ucide? Unde e scris ca poti ucide oamenii care au alta credinta pentru a curati pamintul de necredinciosi(Asa numesc ei pe toti cei care cred in duumnezeu, crestinii sunt necredinciosi!)? Unde in biblie scrie ca poti avea mai mult de o femeie? Unde scrie (nu ca poti! ATENTIE!)da ca trebuie sati omori fiica, sora sau nepoata, care se indragosteste de un Crestin (necredincios)(dar de ceea ca se ocupa cu dragostea nici nu mai zic nimic)? Tot ce propagandeaza coranul, personal mie imi pute a o murdarie sufleteasca! Si cum un copil, poate creste sanatos mintal, invatind toata aceasta murdarie de mic?!? IMPOSIBIL! MORAL in mitea lor nu exista! Cum poti avea moralitate oarecare, cind cresti acolo unde maicata, nu are voie sa deschida gura, si vezi cum maicata sta cu frica in ungher, ca un soricel, care stie ca daca il aude motanu, i gata! Ce dragoste poate sa fie, fata de femeie, cind toata viata vezi cum barbatii isi bat joc de femei, parca is sluji? Tot ce am scris mai sus, va poate parea ca am ceva impotriva lor (Nu am nimic).Nu am scris nici jumatate din prostiile alea. Dar dupa studierea coranului, am inteles, ca mai mare prostie ca asta, n-am mai citit! Am mers si mai departe, si cu cit mai adinc, cu atit mai urite lucruri am aflat, sa descriu totul nu am nici o dorinta! Sunt si niste filme documentale, despre credinta aceasta pe youtube.com si alte resursuri! Pur si simplu prea multa murdarie, si prea putina frumusete am gasit despre ei, in mai multe limbi si tari. Concluzia (daca zice unul ca e rau poti sa nu crezi, daca zic 100 te pui pe ginduri, dar daca milioane sunt de aceasta parere apai nici nu mai ai la ce te gindi! De vina nu sint ei, dar credinta care lio impun de mititei!

| alexandra_4286 explică:

Offffff sunt total pe dinafara.Nu stiu cum sa mai actionez, in ultimile 3 zile de cand am postat intrebarea parca s-a comportat si mai frumos, a fost si mai dulce ca pana acum.Ma chemat acolo cateva zile sa ne cunoastem mai bine, sa stau cateva zile cu elcryingcrying M-as duce... dar mi-e teama ca se va folosi de mine dupa care ma va uitatcrying