| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, cum ramane femeie insarcinata, tot procesul?

Răspuns Câştigător
| Whatthehell66 a răspuns:

Pentru ca fecundarea sa aiba loc, trebuie ca trei factori sa actioneze simultan: spermatozoidul, ovulul si mucusul cervical. Spermatozoizii sunt in cantitate mare; un barbat produce milioane de spermatozoizi zilnic. Un barbat este "proiectat" pentru a fi fertil. Pe de alta parte, o femeie, este fertila numai cateva zile in timpul ciclului menstrual. Deci o femeie are o perioada de fertilitate mai mica. Asadar, sincronizarea intre spermatozoid si ovul este critica.

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. Inainte de a intra in uter, mucusul "insamanteaza" sperma, hranind celulele astfel ca ele vor fi mai puternice.

Numarul spermatozoizilor scade inainte de intrarea in tubul falopian; numai cei puternici il vor atinge. Acestia continua sa calatoreasca in sus, prin tubul falopian catre uter, unde se afla ovulul. Odata ce ovulul a fost fecundat, celulele incep imediat sa se divida. Embrionul astfel format se va fixa pe peretele uterului (endometru) unde va fi hranit si protejat.

pupicii!:*:*

3 răspunsuri:
| Capy a răspuns:

rolling on the floor)

Baiatu`sau fata. ce`oi fii laughing
Cati ani ai?thinking
10?smug
laughing
daca vrei sa stii d`astea cauta pe internet nu ne intreba pe noi aici.straight face

| kiko_3973 a răspuns:

Atunci cand persoanele de sex opus fac sex... si cand el isi bag penisul in vaginul ei si isi da drumul, toata secretia tipului face contact cu ovulele ei, iar daca tipa e in perioada fertila, ea ramane gravida. simple as that

| CaRaMiDa a răspuns:

Bagi scoti bagi scoti bagi scoti bagi scoti etc