| ivcelnaiv a întrebat:

Am o intrebare: Voi folositi cuvinte prescurtate cand vorbiti, gen cu plă sau mulţu. Ce alte cuvinte prescurtate mai folositi? uite parerea mea: http://ivcelnaiv.blogspot.com/2010/03/o-obse-dragu.html

Răspuns Câştigător
| Wicca a răspuns:

Foarte, foarte rar. Atunci cand vorbesc la telefon si trebuie sa raspund cuiva pe messenger se mai intalmpla d-astea. In caiet nici " pentru " nu prescurtez. happy

4 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Nu. Mi se pare o prostie. Doar pe messenger mai folosesc din cand in cand prescurtari gen "tb", "vb", "nu stiu".

| anna01 a răspuns:

"pla", ce? placinta, placut? Da' jucati ceva? Ar fi o prescurtare "ret" de la retard,"pro"->prost,"incultu" de la incultul.

| voice a răspuns:

Da p mess folosesc foarte multe prescurtari gen: nu stiu, vb, mersi, sch, trebuie, intr,, fost, etc f multe

| Aqua_5605 a răspuns:

Eu nu folosesc decat "brb" atunci cand ma simt ironica. big grin. In schimb, in caiete folosesc multe prescurtari, pentru ca nu scriu asa de repede, iar profesorii dicteaza foarte repede.
Hope it helped big grin.