| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire daca vreau sa ma duc la doctor sa-mi fac control la ginecolog mai exact, sa-i spun ca am menstruatia neregulata, el o sa zica daca mai sunt virgina sau nu? Sau trebuie test special pentru asa ceva? Merg cu matusa si mi-e cam teama sa nu-i zica

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mătuşa ta intră în cabinet cu tine, este posibil să întrebe medicul, iar acesta îi poate spune ( dacă eşti minoră ).
Dacă eşti majoră, atunci NU poate să-i spună fără acordul tău ( teoretic )...

NU trebuie nici un "test special" : ginecologul VEDE dacă himenul este rupt sau nu happy

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| butterfly27 a răspuns:

Hey,ca sa vada ca nu mai esti virgina trebuie un control.iar pentru menstuatia neregulata cred ca iti va face un eco. oricum cred ca matusa ta nu ar trebui sa intre cu tine in cabinet deoarece este o chestie intima.succes pupici

| Roxanna112345 a răspuns:

Pai pentru a stii daca nu mai esti virgina trebuie sa te controleze..si daca ai menstruatia neregula nu inseamna ca nu mai esti virgina deci nu are de unde sa stie!