| sergiuandre92 a întrebat:

am aproape 2 lui de cand nu mi-a venit menstruatia, am 17, virgina! as vrea Sa stiu si eu unde trebuie Sa merg, la ce doctor SI ce Sau cum ma va conSulta! mie cam frica putin! funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Mergi la ginecolog, daca nu ti-sa reglat inca menstruatia e posibil sa nu ai nimic.

| shannygelu a răspuns:

Faci un test de sarcina iar daca nu esti gravida mergi la un doctor ginecolog e problema de hormoni

| LittleEndian a răspuns:

Salut! In primul rand cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta, ea te va sfatui unde sa mergi si ce sa faci. Ar trebui sa te inteleaga, la varsta ta se pot intampla unele dereglări ale organismului. Oricum, ginecologul ar fi solutia, si nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, e ceva absolut normal. Orice femeie ajunge acolo... mai devreme sau mai tarziu! laughing) baftăwinking

| DarkAleka a răspuns:

Buna, e destul de ingrijorator ca inca nu ai menstruatie la varsta ta, faptul ca esti virgina te asigura ca nu esti gravida, iti recomand sa te duci la un ginecolog cel mai bine la un cabinet privat(cele din spitale nu sunt foarteeee curatee mereu), posibil sa fie si o simpla intarziere, oricum nu mai astepta fugi la un medic:*
Funda?big grin

| shannygelu a răspuns (pentru DarkAleka):

Poti ramane gravida chiar daca esti virgina te joci pe la si acolo are orificii si intra inauntru si ramai chiar daca esti virgina

| DarkAleka a răspuns (pentru shannygelu):

Nu atata timp cat penisul nu penetreaza vaginul si nu ejaculeaza in interior nu are cum sa ramana gravida, spermatozoizii trebuie sa treaca de aceea pelicula care se rupe pentru a ajunge in ovul unde fecundeaza, altfel nu are cumwinking

| sergiuandre92 explică (pentru DarkAleka):

Menstruatia mi-a venit la 13 anitongue problema esTe ca de doua lui nu mia mai venit, adica intarzie.

| DarkAleka a răspuns (pentru sergiuandre92):

Cel mai probabil ai o dereglatie pentru ca inca nu ti-ai descarcat si tu hormonii, stai linstita ca pana nu iti incepi viata sexuala nu ai ce sa patesti, ciclul se regleaza mai bine abia pe la 18 aniwinking

| shannygelu a răspuns (pentru DarkAleka):

Poate sa alunece sperma de pe abdomen sau chiar de pe vagin si sa intre deoarece himenul are gauri si poate sa intre sperma inauntru

| sergiuandre92 explică (pentru shannygelu):

Am avut si scene de joaca cu pretenul meu dar niciodata nu sa ajuns la sperma, se poate controla foarte bine!

| shannygelu a răspuns (pentru sergiuandre92):

Cel mai bine sa faci testul de sarcina si dupa mergi la ginecolog

| GlAmOuRyK a răspuns:

Pot fi urmatoarele esti racita sau ai schimbat atmosfera adica poti avea o intrerupere dar mai bine pleaca la spital acolo vei primi inf necesara si doktorul de care ai nevoie si tot chiar daca mergi la alt spital important e sa pornesti de undeva