| Modelyno_6983 a întrebat:

Am o problema : de curand m-am despartit de un baiat pe care l-am iubit foarte mult, fapt pentru care mi-am inceput di viata intima cu el. Am 18 ani, si stiu ca poate sa para o varsta la care ar trebui sa trec repede peste si la care am o gramada de alte oportunitati dar pur si simplu imi este greu. Acest baiat m-a mintit, m-a inselat cred eu, m-a impins, si m-a jignit in repetate randuri. Acum cateva zile am avut o cearta in urma careia el mi-a dat papucii. Dupa cateva ore tot el m-a cautat sa-si ceara scuze deoarece ii parea rau. I-am spus ca nu mai pot continua in stilu asta, cu toate ca o sa fie foarte grea despartirea. El nu a inteles si s-a rugat foarte mult de mine. Astazi a inceput sa-mi zica ca nu o sa ma lase niciodata in pace si eu i-am spus ca nu o sa-i mai raspund la nimic si a inceput sa devina din ce in ce mai stresant cu mesaje fara sens si mi-a zis ca roata se intoarce si ca daca el sufera, sa sufar si eu. Eu il iubesc foarte mult, dar l-am iertat de prea multe ori si nu mai pot, de multe ori i-am zi ca e ultima data si el a tot continuat cu tampenii. Ieri am aflat niste chestii foarte urate in legatura cu el. Cu toate ca il iubesc pur si simplu nu mai vreau sa ma impac cu el insa el nu ma lasa in pace cu mesajele si cu telefoanele. Am incercat sa-i explicat civilizat si necivilizat si prin toate modurile insa el nu intelege. In decursul relatiei el era foarte posesiv, si cred eu ca si acum este atat de posesiv incat nu poate sa accepte ca s-a terminat. Hep, fetelor! Va rog cu sfaturi!

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,chiar daca il iubesti, nu are rost sa il mai ierti.Ca l-ai tot iertat si el nu s-a schimbat.Vei avea numai de suferit daca vei fi iar cu el.Meriti ceva mai bun.
Oricine merita o noua sansa,dar daca fostul tau prieten nu a stiut sa te aprecieze acum sa suporte consecintele.Cel mai bine e sa incerci sa il dai uitarii,pare imposibil dar nu e.E foarte greu,e adevarat, dar daca chiar iti doresti, poti sa il uiti.Se poate sa iti ia ceva timp insa trebuie sa ai incredere in tine si sa te gandesti ca daca acum face asa cu tine,daca ai fi sotia lui poate ar ajunge sa te bata de numa`. Fiindca genul asta de baiat e bine sa te feresti de el, ca nu e normal sa te jigneasca, sa se comporte urat cu tine si tot el sa iti dea papucii.Pe urma,tot el se roaga de tine,cam asa fac baietii care se comporta asa,ei sse cred buricul pamantului si ajung sa cerceasca impacare. DAca il ierti e treaba ta,faci cum vrei, dar poti sa fi sigura ca daca vede ca tu il tot ierti, va repeta tot ce a facut si slabe sanse sa se schimbe...ai mare grija ce alegere faci,gandeste-te ca sunt baieti in lumea asta,ai de unde alege; esti tanara,ai toata viata inainte,nu te da batuta,nu ceda tentatiei daca chiar nu-l mai vrei in viata ta. Ocupa-ti timpul cu altceva,plangi sa te descarci uneori daca simti nevoia,suferi,treci mai departe si asta e.
Va dura cu siguranta ceva timp si tentatia e mare,vei dori cu siguranta sa te impaci cu el,ca stiu asta, dar nu te lasa, propune-ti sa il uiti si vei reusi!

| NickiMinaj a răspuns:

Si care e intrebarea? ignora-l in continuare si nu ceda. odata ce te-a dezamagit, nu mai are sens.

| Beatrice_5716 a răspuns:

Situatia e dificila dar e bine ca esti hotarata sa il lasi in urma. Inteleg ca il iubesti si iti e greu sa te desparti de el dar din moment ce spui ca a gresit in repetate randuri inseamna ca va gresi din nou daca il ierti. Esti la varsta la care, dupa cum spuneai si tu, ai multe oportunitati. Baieti vor mai fi. Lasa.l pe acesta, uita.l si in scurt timp vei gasi altul care te va iubi si te va respecta. In legatura cu mesajele si telefoanele lui, cel mai bine este sa le ignori. Daca nu ii dai satisfactie si te comporti ca si cum nu ti.ar pasa deloc, se va plictisi si te va lasa in pace. Propunerea mea este sa nu ii mai acorzi atentie si sa cauti pe alt cineva. Mult noroc >big grin

| Popey a răspuns:

Uite ce e.e clar ca nu te merita. Cel mai bine e sa pui punct! Cheamal undeva sa va intalniti. undeva unde sa fiti singuri, linistiti dar nu unde sa iti poata face ceva. Acolo poti sa-i spui sincer dar mai tare ( ai putea folosi un ton mai raspicat ca sa inteleaga) spune-i ca nu mai vrei nimic ca el si ca trebuie sa inteleaga ca nu te merita si ca s-a terminat. Nu trebuie sub nici o forma sa renunti si sa te impaci cu el. Chestia cu iubirea trece.ai 18 ani, esti frumoasa si ai toata viata inainte pentru petreceri si baieti. Si cu telefoanele.eu in locul tau as schimba numarul de telefon.dar cel mai bine e sa nu ii arati ca iti e frica sau asa ceva si cu atat mai putin ca inca il mai iubesti. Cum ai zis si tu e un tip posesiv si are impresia ca te domina ca poate sa faca ce vrea din tine. Si asa si e! Numai ca tu trebuie sa te impui! E viata ta! Esti si majora deci chiar nu are de ce sa iti controleze nimeni viata! Fal sa inteleaga toate aste! Cum? Numai tu poti sti! Dar trebuie si daca chiar nu reusesti cu frumosul.atunci poti sa recurgi si la metode mai drastice (gen politia) dar numai daca situatia se complica! Bafta! Si iti dau un sfat: Ai grija pe cine alegi ca prieten.caci baietii sunt foarte smecheri si nimic nu e ceea ce pare! Bafta inca o data si mult noroc! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt baietii...cei prosti bineintels laughing Pai daca nu intelege cu frumosul uite sfatul meu : spune-i in fata ceea ce crezi si infrunta-l pentru ca el este un smecher din ala care crede ca toata lumea trebuie sa fie la piciorele lui rolling eyes. Acum, vorbeste cu un adult despre problema ta si cere-i sprijinul in situatii din astea pentru ca din cate am inteles el are cateva probleme grave la minte, de aceea ar trebui sa ai putina protectie prin preajma ta cand il infrunti. Zii in fata ca s-a terminat, ca nu a fost bun de nimic, ca te-a batut si asa ceva nu se face cu o fata, ca e un nesimtit ambulant si daca nu vrea sa fie cu tine, ci te foloseste doar, considerandu-te ca un obiect personal, nu merita rolling eyes E un TAMPIT! Eu una iti urez succes, si eu am trecut prin asta si crede-ma ca e cea mai enervanta faza sa ai un asemenea pisalog pe urmele tale. Succes si sper sa rezolvi problema!winking fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca daca o sa inceapa sa te ignore, o sa-l vrei inapoi? Indiferenta atrage, e pur si simplu o lege a atractiei. O sa-l vrei inapoi, si cand o sa-l ai o sa-ti dai seama ca nu esti fericita. Am vazut asemenea situatii de sute de ori, m-am si plictisit, ma mir ca nu va dati seama care-i solutia evidenta straight face daca vrei sa fii iar cu el, si sa fii fericita, sa fii atrasa de el, si el sa nu mai fie asa pozitiv, exista doar o solutie corecta, ce naiba, vrei sa stii care e aia? chiar vrei sa-ti zic eu? eu cred ca poti sa-ti dai seama si singura