| NH4OH a întrebat:

Am o problemă destul de gravă referitoare la ten. Am avut acnee ani de zile, până când medicul meu ginecolog mi-a recomandat anticoncepționale în urma unui set de analize hormonale. Anticonceptionalele ( Milligest) m-au pus pe picioare intr-adevar, iar cosurile mi-au trecut foarte rapid ( 2-3 saptamani ).
Ca sa va explic, cosurile nu erau unele vulcanice, ci puncte de culoarea pielii raspandite ca niste bobite mici si deranjante pe absolut toata fata. Tenul nu era fin, ci plin de punctulete.
Mi-au trecut, cum spuneam.
Doi ani perfecti, fara cosuri, fara fond de ten si alte tampenii pana acum 3 saptamani, cand au inceput sa imi reapara..horror!
Ce a fost mai special in perioada aceea care putea sa imi determine reaparitia cosurilor? Adica acum 3 saptamani.
- Ce-i drept, vreo doua seri la rand, apoi au urmat iar alte cateva seri pe sarite in care nu mi-am luat DELOC sau INCORECT pastilele ( Milligest ). In trecut am mai sarit o seara, apoi le-am luat corect dar nu mi s-a intamplat nimic, acelasi ten curat.
- Si cam atat.
A mai patit cineva acest lucru? Sau are careva habar de ce se intampla?
Singurele solutii pe care le am in momentul de fata sunt :
1. Ma duc la ginecologul meu pentru un alt set de analize hormonale si control ( si imi pot fi schimbate pastilele )
2. Incep alt blister peste o saptamana si vad cum se comporta tenul ( fiindca momentan sunt in acea pauza, menstra ).
Ce ziceti ca ar fi ok sa fac pentru a se vindeca DIN NOU?
Răspunsul vostru înseamnă foarte mult, mai ales dacă vine cu o infomație noua.
Dau funda happy Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai intrerupt administrarea continua si corecta a dozei zilnice de hormoni cu care s-a obisnuit deja organismul tau, s-a reactivat functionarea defectuoasa a uneia dintre glandele tale endocrine, ceea ce a declansat o dereglare hormonala care are drept efect aceasta noua eruptie sebacee. Probabil ca folosirea corecta si continua a pastilelor folosite pana in prezent iti va readuce linistea si zambetul pe buze. Doar in cazul in care nu se va observa nici-o ameliorare a situatiei in urmatoarea saptamana, doar in acel caz va fi necesara o noua consultatie ginecologica si probabil si noi analize hormonale. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astepti sa iei alt blister si daca nu iti trece te poti duce la ginecolog sau chiar la dermatolog...
Nu ar strica o vizita la dermatolog

| NH4OH explică (pentru anonim_4396):

De la o clinică particulară de dermaologie din București am fost trimisă la ginecolog. Boom, problemă hormonală care a mers tratată doar cu anticoncepționale.

| NH4OH explică (pentru corbulalbrosu):

Punctele acestea încep oarecum să se retragă, asta am observat eu chiar azi. Sper doar să nu fie nevoie de schimbarea pastilelor și a altor procedee și să se amelioreze de la sine luând pastilele corect. Mama totuși m-a programat la ginecolog vinerea aceasta, probabil la fel va spune și doctorul, plus câteva critici la adresa mea cum că ar fi trebuit să le iau corect. Îmi asum totul, dar sper să existe și o soluție.
Mulțumesc pentru sfat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NH4OH):

Fiindca ai intrerupt administrarea continua si corecta a dozei zilnice de hormoni cu care s-a obisnuit deja organismul tau, s-a reactivat functionarea defectuoasa a uneia dintre glandele tale endocrine, ceea ce a declansat o dereglare hormonala care are drept efect aceasta noua eruptie sebacee. Probabil ca folosirea corecta si continua a pastilelor folosite pana in prezent iti va readuce linistea si zambetul pe buze. Doar in cazul in care nu se va observa nici-o ameliorare a situatiei in urmatoarea saptamana, doar in acel caz va fi necesara o noua consultatie ginecologica si probabil si noi analize hormonale. Multa sanatate!

| Live4Ride a răspuns:

Parerea mea e sa mai incepi un rand de pastile, iar dupa ce le termini daca nu vezi o schimbare in bine sa mergi la un set nou de analize! Succes!