| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte mare. Mia aparut un cos pe buza de sus si eri seara l-am scurs da nu pe tot ca ma durea si l-am lasat, azi dimieata cind m-am trezit mam speriat de mine, am o buza umflata, sh ceva coptura am scorso din nou, acum ce sa fac cu umflatura sa-mi treaca va rog ajutati-ma pentru cel mau folositor sfat dau Funditasad

9 răspunsuri:
| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie de doua ori.Nul mai stoarce pentru ca va creste si te va durea mai tare.
In 4-5 zile dispare daca nul mai storci.

| Onn3 a răspuns:

Pudra de argila in timpul zilei cand nu iesi din casa si seara pune miere amestecata cu pasta de dinti pe cos. Mierea o sa iti mai amelioreze rosata si durerea, iar argila o sa iti desumfle cosul.

| Roxana121 a răspuns:

E urgent de aia am pus la categoriatonguetonguetongue

| raspunz a răspuns:

Ai făcut vreodată herpes? poate e un herpes, așa e la început, o veziculă sau mai multe cu lichid, care apoi se sparg și te doare locul și se umflă și se acoperă cu o coajă.
Dacă e herpes îți trebuie un unguent cu Aciclovir, se găsește în farmacie.
Dar poate fi și ceva bacterian, caz în care ți-aș recomanda un unguent cu antibiotic de genul Baneocin, dar ar trebui să văd ca să pot spune exact ce e.
Păcat de buzele tale frumoase sad

| forte a răspuns:

Ulei de ricin... ajuta mult!big grin

| Alyceee a răspuns:

Eu ma dau mereu cu betadina. E o substanta medicinala, folosita in arsuri sau rani grave. Ideea e ca usuca foarte repede ranile, la fel si cosurile, dupa ce le storci.
Singura chestie e ca nu trebuie sa abuzezi, pentru ca usuca foarte tare pielea. Adica sa nu te dai cu asa ceva ca sa previi cosurile, ci doar atunci cand ai inflorituri urate pe fata. Trec sigur imediat happy

| Roxana121 a răspuns:

Ma-m dat cu ungent antibiotic, acum sa vad ce se intimpla, dureri nu am dar imi este umflat buza de sus taresad mersi pentru sfat

| Roxana121 a răspuns (pentru raspunz):

Nu E herpes, da sh mie mii mila de buzele melesad arata ca de maimutasadsad

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Mergi si caută ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

Pune câteva picături pe un bețișor de ureche si te dai pe cos…Il usucă foarte repede, la mine funcționează mereu.
Te mai sfătuiesc sa schimbi săpunul normal cu un săpun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru a distruge mai eficient coșurile si punctele negre.