| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, ma tem sa nu mai pot sa iubesc pe nimeni vreodata, fiindca am fost inselat de prea multe ori si acum mi se pare ca dragostea este o prostie fara limite. Am idealul meu de fata, dar nu cred ca vreodata il voi intilni in aceasta lume. Si acum ma tem fiindca daca nu voi putea iubi cum o sa am copii big grin. Cum sa pot scapa de aceasta frica? accept orice parere

Răspuns Câştigător
| mediqt a răspuns:

Cum vrei sa intalnesti acea fata ideala, cand ea e Kao din Your lie in April? laughing (Sper ca nu gresesc persoana. Daca da, imi cer scuze, oricum nu o zi in nume de rau.)
Faptul ca ai fost inselat nu trebuie sa te faca sa-ti pierzi increderea in toate fetele. Nu toate suntem la fel.
Timpul le rezolva pe toate si ai sa vezi ca intr-o zi vei fi capabil sa simti iar cum e dragostea.
Am 16 ani si pot spune ca nici eu nu am iubit niciodata si nu cred ca am s-o fac prea curand. Din acelasi motiv: nu vad rostul iubirii asteia, chiar daca nu am fost inselasa vreodata. Sunt, insa, constienta ca va veni o zi in care ma voi indragosti cu adevarat, dar pana atunci, chiar daca mai am momente de genul, las timpul sa treaca si sa ma schimbe.
O zi buna! :*

| anonim_4396 explică (pentru mediqt):

Mda ai ghicit, mi-a placut extrem animeul din cauza ca este muzica clasica si mai ales al lui Chopin, ca mor dupa el, iar fetita aia era atit de frumoasa incit... dar oricum. Multumsesc

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Renunta la frica asta, e nefondata, cand te loveste iubirea uiti de toate iti spun eu laughing

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Nu este vina ta daca pana acum ai intalnit numai acel tip de fete care se uita numai la bani si la corp. Tine cont ca exista o multime de fete sensibile si cu foarte multe calitati care la randul lor sunt tratate extrem de rau de cei ce le numesc "iubite" numai pana cand devin folosite si schimbate precum o pereche de sosete. Stiu ca este dureros. De fapt nu stiu dar pot sa banuiesc. O sa gasesti pe cineva care se simte exact ca tine, care gandeste exact ca tine.Ai sa vezi ca am dreptate. Daca nu acum atunci peste cativa ani.Chiar crezi ca daca ai avea un suflet pereche acesta ar fi pus la 2 strazi distanta de tine? Eu nu cred asta. Trebuie sa cauti si sa astepti pana cand vei gasi o fata care este demna de tine. (Exact asta voiam sa spun! Nu intentionez sa jignesc pe nimeni.)
Eu unul presimt ca o sa intalnesti pe cineva care se simte exact ca tine si care o sa te inteleaga.Ai doar rabdare.
Este doar opinia mea.
Iti urez o seara placuta in continuare!

(Ps:Aceasta nu pare sa fie chiar o frica. Iti doresti doar pe cineva care sa fie alaturi de tine.)

Daca vrei sa te simti mai bine uite acum ceva personal despre mine.Aceasta ar fi fata ideala pentru mine:
1.Sensibila
2.Sincera
3.Sa nu se arunce in bratele tuturor.O fire retrasa pe care sa o pot intelege si care sa ma inteleaga.Inca astept...
Asta ar trebui sa faci si tu.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Esti atit de bun happy, insa faci asta doar pentru funda sa din intentia ca sa ajuti oameni. Oricum, bine faci care n-ar fi intentia.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place sa dau opinii din exterior oamenilor care au nevoie de ele. Atata timp cat eu nu am ce sa fac decat sa astept...Imi place sa inteleg oamenii, sa vad de ce au luat anumite decizii si ce a urmat.Aici ma simt bine intrucat pot sa dau raspunsuri fara sa fiu judecat.De aceea raspund la intrebari, ca sa incerc sa dau sfaturi celor care au nevoie de ele.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar daca nu ma pot ajuta pe mine atunci trebuie sa-i ajut pe altii. Acesta este felul meu de a fi.De obicei eu sunt cel care priveste tot ce se intampla in jurul sau si judeca dar nu spune nimic.(Decat unui numar mic de prieteni apropiati)Aici spun ce cred fara sa par ciudat.Stii si tu cum este generatia aceasta, nu-i asa?

| L1feDRAIN a răspuns:

Draga Tudorase,
De cine te-ai indragostit? happy

| anonim_4396 explică (pentru L1feDRAIN):

De nimeni, niciodata, Horatio.

| L1feDRAIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da,
1.De fata aia ca vad ca ti-ai schimbat fotografia.
2.Anime

| AH5 a răspuns:

Te-ai gandit ca problema poate sa vina din partea ta nu din partea fetelor care te-au inselat?
Nu te arunca sa pui suflet in relatii, lasa sa decurca totul usor...fi mai atent la fete si la gesturile lor.
Atat iti spun"Dragostea este doar un cuvant..pana vine cineva si ii da un inteles.

| yoman13 a răspuns:

Stai linistit...Ideea e ca nu te indragostesti conditionat, nu este un reflex pe care ti-l impui sau nu. Nu exista "ma indragostesc pentru ca vreau sau nu ma indragostesc ca nu vreau". Din pacate, de cele mai multe ori, oamenii se indragostesc de persoana nepotrivita. Aici iti spun din proprie experienta. Sunt sigur ca vei gasi idealul tau de fata mai devreme sau mai tarziu, deci nu te ingrijora. Fii sincer, deschis, si atunci cand te indragostesti, incearca sa arati asta prin gesturi mici, dar sa nu pari disperat/obsedat. Fetele apreciaza baietii care stiu ce vor si stiu sa se impuna, intr-un mod frumos, bineinteles. Multa bafta!

| anonim_4396 explică (pentru yoman13):

Multumesc happy pentru incurajari