| M.J. a întrebat:

Am o problema:paintii mei nu stiu ca mi-am inceput viata sexuala, am 18ani dar ei nu sunt de acord cu chestia asta...au idei mai invechite.si daca le spun stiu ca o sa isi piarda increderea in mine si o sa se simta dezamagiti. dar trebuie sa le spun pentru ca nu ii mai pot minti si nu ma pot feri sa infinit. ei sunt de acord cu relatia pe care o am, sunt cu prietenul meu de aproape un an de zile si ei se inteleg f bine cu el... dar nu stiu... ce sa fac? dati-mi un sfat, o parere...multumesc

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Sa stii ca nu poti afla cum vor reactiona, pana nu le zici. Mama gandea la fel ca tine si nu pierdea nicio ocazie sa imi spuna sa nu imi incep viata sexuala etc. Pana la urma i-am spus foarte deschis ca mi-am inceput-o, ca ma protejez, ca ma simt bine si tot asa. Grija lor principala e sa nu ramai gravida sau sa iei vreo boala. Daca te protejezi (si sper ca o faci), le dai incredere in faptul ca esti responsabila, stii care sunt riscurile si consecintele si ti le asumi. In plus, spune-le si motivele pentru care le faci aceasta dezvaluire: ca vrei o relatie sincera cu ei si iti displace sa ii minti. Chiar daca se panicheaza la inceput, vor aprecia faptul ca preferi sa iti asumi responsabilitatea pentru ce faci, decat sa ii minti.

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Mama. dar toti parinti din Alexandria sunt asa? De parca au fost crescuti pe añta planeta si aruncati toti in orasu ala apoi.sa iti faca viata imposibila.
Supune-le mai, ce draq, ai 18 ani, ce o sa-ti faca.nu o sa te mai lase afara. oricum inapoi nu poti sa mai dai nimic. Dar cel mai bine ar fi sa-i spui mamei tale, sau cu cine te intelegi tu mai bine.Ca asa la amandoi o sa cada ca un soc, daca zici ca au conceptii mai vechi.
Bafta!

nony
| nony a răspuns:

Da Bubu. din pacate asa este. daca eram fata ma lua mama draq sad.cred ca iesiem cu secundele pe afara.
Nu stiu ce a fost pe timpuri acolo. dar cred ca s-a rasturnat caruta cu moralitate si virginitate.happy

| Farcas a răspuns:

Esti majora, ma gandesc ca ai stiut sa te protejezi si alea. A fost alegerea ta ca ai ales sa iti incepi viata sexuala. Ei nu pot sa se impotriveasca, decat sa te sprijine. Daca spui ca au o parere buna despre prietenul tau si se inteleg bine cu el, nu vad care ar fi problema. spune`le, sigur te vor intelege!

Byewinking

| Psihoyounger a răspuns:

Exact. Esti majora si probabil te-ai protejat si prietenul tau la fel, nu? Daca il iubesti si parintii tai vor trebui sa inteleaga asta! Poti sa le spui, mai ales daca stii ca ei sunt de acord cu relatia ta cu el si mai ales ca se inteleg bine cu el. nu au de ce sa se simta dezamagiti nici de tine si nici de el. Explica-le ca ceea ce ai facut a fost facut din dragoste si mai explica-le ca prietenul tau se poarta foarte frumos cu tine, motiv pentru care nu au de ce sa fie ingrijorati. E foarte important s ai si sprijinul parintilor. Daca il ai, totul iti va fi mai usor. Oricum, esti majora si la un moment dat, tot ti-ai fi inceput viata sexuala. Bafta!

Psihoyounger

| Encore a răspuns:

Si ei cred ca ai stat un an fara sex raised eyebrows
Vai chiar "invechiti" partintii tai, sper sa nu o iei ca pe o jignire adresata parintilor tai dar ar trebui sa fie si ei constienti deja ai 18 ani faci ce vrei.
Succes cu iubitu tau :*

| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa vb cu mama deschis ca o prietena. Daca te framinta acest lucru destainui te. desi s ar putea sa banuie dar asteapta de la tine poate sau .nu e cazu sa i sp singurul lucru ce trebuie sa faci sa ai grija sa nu pui de un bebe atit si restul vine de la sine. Poate nu sunt chiar asa de [invechiti] in gindire ma gindesc. daca lucreaza si sunt in colectiv aud si ei ce se mai intimpla si cu copii altora. Sio apoi,, esti majora decizi singura. dar ai grija de restul

| maxQ a răspuns:

Pai fiind majora spune-le ca ai stiut ce faci ca te-ai protejat bine, deci nu ai facut-o asa fara sa stii nimic despre ce include un act sexual. Si mai important spune-le ca ai facut-o din inima si ca nu a fost ceva premeditat, deci nu ai fost obligata sau ceva degenul, spune-le ca ai facut-o din dragoste si ai stiut ce si cum sa faci... o sa te inteleaga!
Succes!

| BUBULINA a răspuns:

@nony si parinti tai sunt asa?laughing

| iulia_5454 a răspuns:

De ce trebuie sa le spui? te-a gasit acum sinceritatea?

| kayan a răspuns:

Din ce vad ca ai mai intrebat... tu te temi sa nu fi ramas insarcinata si de asta vrei sa le spui...

cam nasoala situatie ai: ai tai nu stiu ca faci sex si in plus, ai mai facut si neprotejat, deci se poate sa fii gravida.

o solutie ar fi sa astepti pana faci testul de sarcina sau controlul ginecologic. daca e pozitiv, atunci va trebui sa le spui. iti vor scoate ochii (tocmai de asta sunt "invechiti", ca sa nu ramai tu gravida aiurea) dar sunt parintii tai si te vor sustine. ei stiu cel mai bine ce ai de facut in situatia aia.
daca e negativ, atunci ai scapat si nu cred ca o sa mai fii asa dornica sa recunosti ca esti activa sexual. insa chiar si daca nu esti insarcinata, spune-le alor tai adevarul si incearca sa iti convingi prietenul ca un prezervativ in plus inseamna un scutec in minus...

| m24 a răspuns:

Ai relatii sexuale si nu esti casatorita?
Parintii tai au dreptate. Te vei casatori sigur cu acel baiat? Daca nu, ce va zice urmatorul despre tine?