| andreyoutza a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de o jumatate de an...eu am 16 ani, iar el 26... o diferenta cam mare de varsta.Parintii mei stiu de relatia noastra si nu prea au fost de acord la inceput insa acum nu mai spun nimic. Mi-a inceput viata sexuala...si nu stiu ce au de spus parintii in privinta asta... voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| dya_4589 a răspuns:

Uf stiu cum e... dar crede-ma nu e o diferenta mare. Tipul cu care mi-am inceput eu "viata ceastalalta" laughing (cum zicea o amica de-a mea) era mai mare cu 16 ani (si pentru carcotasi, eram majora oricum :p)... logic ca ai mei nu stiu nici in ziua de azi (dar or sa afle intr-o zi, cel putin mama sigur)
Pana la urma esti copilul lor si ei te vor iubi asa cum esti, chiar daca la inceput poate se vor supara... totul edoar sa gasesti un moment potrivit sa le spui (daca tii neaparat sa faci asta!)

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cam devreme la 16 ani, ceea ce inseamna ca ai un risc foarte crescut de a face cancer de col uterin. Pentru a te proteja cat de cat, trebuie sa te duci la ginecolog macar o data la 6 luni pentru consultatie si test Papanicolaou, incepand de acum. Atentie! Fiind minora va trebui ca o vreme (pana la 18 ani) sa mergi insotita de un parinte.

| Anca a răspuns:

Tu chiar speri ca, parintii tai traiesc cu impresia ca voi 2 doar va pupati de jumate de an avand in vedere ca el are 26 de ani?
Sigur stiu chestia asta de mult, de aia sºau si opus relatiei pentru ca stia ca el o sa te dezvirgineze.
Deci nu te agita cu chestia asta. ei sigur stiu, iar tu nºai de ce sa le dai raportul.
Ai o relatie in 2, nu in 4.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Tipul ar putea intra destul de lejer la închisoare pentru corupere de minori... Trebuia să mai aştepte cel puţin 2 ani... Sincer nu ştiu ce are în cap... Am mai cunoscut tipi care preferau să se dea la fete de 15-16 ani pentru că erau mai uşor de "vrăjit" decât altele mai mari. Dar mi se par penibili. E alegerea ta... dar... legal nu e... şi ai grijă că rişti foarte mult să faci cancer de col că ţi-ai început viaţa sexuală atât de devreme. Mergi la control din 6 în 6 luni.

| liz23 a răspuns:

Ideal este sa nu le spui nimic, chiar daca banuiesc ei ceva, confirmarea va schimba situatia radical.Totusi ai 16 ani si vor considera ca inca nu esti suficient de matura pentru pasul asta si automat situatia pica pe el, fiind destul de mare sa stie ce face. Gandeste-te bine ce faci in continuare, ia in considerare ca de spus oricine iti poate spune orice, iti ofera tot ce vrei u sa auzi doar sa obtina ce vrea.

| Betty18 a răspuns:

Chiar crezi ca nu si-au dat seama?

succes

| Crs a răspuns:

Ca nu le va conveni acest lucru, in primul rand se vor gandi la viitorul tau, la viitorul tau cu acest baiat. si in al 2-lea rand nu le va conveni pentru ca ii va deranja ideea ca fata lor nu mai este "fata mare" tongue. dar se vor obisnui in timp cu ideea.big grin

| thehope a răspuns:

Nu este neaparata nevoie ca parintii tai sa stie ca tu ti-ai inceput viata sexuala, decat daca tu crezi ca poti purta o astfel de conversatie cu ei...eu am o relatie foarte rece cu parintii mei sad si nici la 2 ani dupa ce am avut primul contact sexual nu au aflat de asta...probabil initial te vor critica si vor sari in capul tau ca ti-ai inceput viata sexuala prea devreme, insa sunt convinsa ca te vor intelege si vor trece peste asta ca doar esti copilul lor. happy

| Mihaic93 a răspuns:

Cine ti-a inceput viata sexuala?

| Liada a răspuns:

Nu-i spune...banuiesc ca se gindesc la asta... dar nu e treaba lor...mult succes in vita personala

| dragosh a răspuns:

Nu prea am o parere buna despre fetele care se incurca cu baieti de 10 ani mai mari decat ele.
Ce credeai ca nu o sa iti incepi viata sexuala cu el, avand in vedere ca are 26 de ani?!
Tocmai asta e.ca astia mai mari(implicit cazul tau de 10 ani), se folosesc de pustoaice ca tine. Te fac din vorbe una-doua.si normal. tu pui boticu`. Unu de 18-19 ani iti sta in gat?!

PS:Asta e numai si numai parerea mea.Asta cred eu.nu trebuie sa o iei in considerare.

| dya_4589 a răspuns:

Mersi pentr fundita :* O sa vezi ca o sa gasesti tu momentul si modul in care sa le spui a lor tai ca ai facut acest pas!

| ioana_9061 a răspuns:

Daca va iubiti.Insa tu esti cam mica. Dar stii cum se zice"daca iubesti nu conteaza varsta". Parinti tai se ingrijoreaza ii normal pentru orce parinte, le e frica sa nu ramai insarcinata si apoi sa te paraseasca iubitu...Stii cum is parinti.mai demodati. Dupa parerea mea daca parinti tai au fost de acord cu voi doi atunci este de acord si ca tu ai inceput viata sexuala...Chear daca sunt mai ingrijorati.

| g_7133 a răspuns:

Sa fi sigura ca parintii tai nu vor fi de acord cu asta si mai mult ca sigur te vor certa mai ales daca au ideei fixe cu privire la asta si nu au o mentalitate mai moderna asa. Ei se gandesc ca fiica lor isi va pierde virginitatea in noaptea nuntii cu sotul ei happy. Si in legatura cu relatia ei nu mai spun nimic ca sa nu te faca pe tine nefericita dar sa fie de acord nu prea cred ca sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, inteleg care este problema ta, incearca sa vorbesti cu o prietena apropiata care a trecut prin asa ceva sau care stie de un caz asemanator, si incearca sa fi deschisa cu unul dintre parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este, ca acel baiat de 26 ani iti va da papucii :d
Sper sa ma insel...

| crizantema_4289 a răspuns:

Ai comis-o cam devreme. Si apoi nici relatia nu e veche, ce garantie ai tu ca nu te va parasi pentru alta mai cu stare, mai buna si cu varsta mai apropiata de a lui? Cu parinti cred ca va iesi cu circ, esti minora iar el la corupere de minori si intretinere de relatii sexuale cu minori poate intra usor.Gandeste-te bine si realist la viitorul tau.