| anonim_4396 a întrebat:

Am observat că unii oameni care sunt mai impulsivi, femei sau bărbați, au și mai mult testosteron si apetit sexual ridicat. Ceea ce la cei molatici n-am observat. Înseamnă că e în strânsă legătură temperamentul cu libidoul?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Obsevatia ta este buna, dar nu este o regula unanima. Mai sunt si persoane guralive, temperamentale dar foarte inhibate si frustrate cand ajung la fapte, asa cum mai sunt si persoane care nu exceleaza in vorbe si gesturi dar sunt siguri pe ei (ele) cand ajung in pat. Eu zic sa nu te grabesti sa generalizezi, poti fi surprinsa oricand de o exceptie de la "regula" presupusa de tine. Mai bine ar fi sa cunosti omul inainte de a presupune ce si cum este. E mai sanatos!

1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

E strans legat de nivelul de testosteron, se stie ca testo da agresivitatea si libido-ul la barbati cel putin. Si la femei, alea mai baietoase sunt mai agresive.
Si la femei daca le bagi testosteron, se urca pe pereti de pofta sexuala, le urca libido-ul.
Si cum agresivitatea, impulsivitatea si libidoul urca impreuna sau coboara impreuna in functie de cum urca si coboara testosteronul, da, rezulta ca temperamentul e legat de libido adica urca impreuna odata cu levelul de testo.
Daca e impulsiv si agresiv, atunci ar avea si libido sus, insa nu mereu.

Bine, nu discutam de probleme depresive, anxioase care taie libidoul fara legatura cu testo, zic la un om sanatos psihic si psihologic.
Si iar nu discutam de impulsivitate data de aceste probleme, ca pot fi impulsivi oamenii si de la depresii, anxietati, care nu au treaba cu testosteronul.
Daca vrei ca un barbat sa fie foarte calm, scade-i niv de testosteron, si la ceva nu se va agita prea mult.