| sweetys a întrebat:

Am senzatia ca relatia in care ma aflu nu duce nicaieri. Problema este ca prietenul meu lucreaza si are un program foarte idiot si abia daca reusim sa ne vedem o data sau de doua ori pe saptamana si sa stam 2-3 ore impreuna. Cand vorbim prin mesaje nu prea avem ce sa discutam in afara de cum ne-a fost ziua, si atata. As vrea sa ma despart de el dar stiu ca ma iubeste mult, dar si eu il iubesc. Ce sa fac? Sa mai contiunui relatia sau nu?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu merg pe aceeasi idee cu Gretta. Prefer o relatie in care sa ma vad cu celalalt doar de doua ori pe saptamana in care sa fim cu adevarat acolo unul pentru celalalt. Oricat ai iubi pe cineva, te iubesti mai mult pe tine (sau cel putin asa ar trebui). Filozofia budista, cu care sunt de acord in multe privinte) spune ca nu dai dovada cu adevarat de compasiune si iubire daca nu te include si pe tine. Cand nu esti cu el inseamna ca automat faci ceva pentru evolutia ta, fie ca mergi la scoala / facultate/ servici. Sau iti urmezi pasiunile, vezi un flm nou sau descoperi o melodie sau o trupa de care nu stiai. Si tocmai pentru ca aveti atata timp in care nu va vedeti ar trebui sa aveti foarte multe de povestit. Multe relatii sunt ucise de aceasta simbioza a celor doi parteneri care nu mai stiu cine sunt ei cu adevarat, nu inteleg unde se face delimitarea dintre noi si eu. Si nu e vorba doar despre relatiile de cuplu, dar si despre cei care au zeci de mii de cunostinte si daca au un prieten in adevaratul sens al cuvantului. Cea de-a doua cauza a uciderii relatiilor tine de faptul ca noi suntem intr-o continua schimbare. Si de cele mai multe ori nu comunicam suficient despre ce e cu adevarat important pentru noi. Doi oameni vor sta impreuna foarte mult timp daca au aceleasi valori si mai ales daca privesc in aceeasi directie si cu acelasi ritm relatia de cuplu. E mult mai frumos sa te duci sa imbratisezi persoana iubita in perioadele astea de criza si sa umpli timpul cu momente de afectiune. Chiar iti recomand asta daca in timpul petrecut impreuna apar momente de tacere sau vorbit chestii banale. E in regula sa nu vorbiti, sa impartasiti acel moment de tacere in care singura cale intre inimile voastre e prin faptul ca iti tine mana intr-a lui sau va imbratisati. Dar dupa cateva zeci de minute, periodic, ar trebui sa luati si taurul de coarne (dupa ce ati urmat pasul unu, nu altfel ca iese prapad) si provocati-va. Vorbeste despre ce iubesti tu cel mai mult in viata asta si intreaba-l si pe el ca sa stii. Spune si ce nu iti place si vezi daca se poate schimba ceva sau nu. Ca un lucru sa se nasca ceva trebuie sa se moara si ca sa fii fericita e posibil sa trebuiasca sa moara relatia voastra. Dar ai mare grja ca e posibil ca moartea relatiei tale sa fii chiar tu si atunci vei lua acest bagaj cu tine in urmatarea care va fi la fel de neimplinitoare. Mai important decat sa vezi ce nu merge la relatie din cauza obstacolelor aduse de viata sau a defectelor lui este sa iti faci o analiza sincera si rece. Tu ce aduci in relatia asta? Si daca nu esti o persoana care se provoaca in mod constant, care se auto educa, face sport si contribuie la vietile altora crede-ma ca nu aduci prea multe pe masa. Un om care nu face prea multe pentru viata lui nu isi va putea face partenerul sa creasca. O relatie are sanse de izbanda atunci cand fiecare poate fi considerat un model pentru celalalt macar intr-o privinta. Nu fa greseala sa cauti automat sa ai in comun tot felul de chestii gen preferinte muzicale sau de culoare sau tot felul de chestii superficiale. Cateva intrebari iti raspund clar daca ar trebui sa continuati relatia. Incerc sa iti ofer cateva, sper cele mai importante. Aici ar trebui sa ganditi la fel ca relatia sa mearga. Restul diferentelor sunt minore de obicei si nu prea conteaza. Relatiile au de dat un test foarte important: timpul. Cu fiecare luna, an care trece fiecare devine mai atent la ce isi doreste si face progrese in directa aceea. Poate te intalnesti cu cineva intr-un moment de cotitura, cand unul din voi e pe aceeasi lungime de unda cu celalalt doar pentru ca experimenteaza sau se odihneste sa se autoprovoace. Dar cand el se trezeste incepe sa isi urmeze calea sa spre excelenta si automat se naste de niciunde o prapastie intre cei doi. Cu fiecare minut, fiecare zi doi oameni ori se apropie ori se distanteaza prin lucrurile pe care le fac si le invata. Daca aveti aceleasi valori de viata indiferent ca invatati lucruri diferite e in regula, dar daca nu e prapad.

1. Cat doriti o iubire platonica si cat una fizica? Ori sunteti amandoi persoane care se imbratiseaza la prima ocazie cand se intalnesc accidental prin casa, ori sunteti amandoi persoane care prefera sa isi vada neintrerupt de activitatile pe care le au de facut si pun tot zaharul intr-un moment de cateva zeci de minute.
2. Ori faceti amandoi sport ori nici unul. E bine stiut ca activitatea fizica ajuta foarte mult nu doar pe plan fizic ci si psihic. Cand iei in serios acest lucru, mai ales cand alergi, te deconectezi de orice si e un fel de meditatie. De acolo vin foarte multe idei bune, iar celalalt e posibil sa nu aiba o astfel de sursa.
3. Imi aduc aminte de o discutie avuta cu tata in care ii spuneam ca pentru a-l ajuta sa sap in gradinaa am nevoie sa imi ofere un ragaz de 30 de minute in care sa studiez fizica cuantica pentru a ma pregati. Ideea e ca daca esti gol nu poti oferi nimic, nu dai randament nici in activitate fizica nici in iubire. Umple-ti propriile rezervoare cu iubire facand lucrurile care iti plac (deci mare grija la cum iti folosesti timpul liber pentru ca te poti trezi sa trebuiasca sa performezi si nu mai ai timp sa te pregatesti psihic si emotional) si apoi vei putea sa ii sprijini si pe ceilalti si totodata vei face sa ai cu ei relatii mai armonioase, constructive.
4. Preferati amandoi mediile zgomotoase in care trebuie sa faceti chestii sau sunteti genul mai chill, seri la televizor, ascultat muzica, stat in pat. Altfel fiecare va trebui sa compromita din timpul care ar trebui sa fie ori energizant ori odihnitor si nu veti mai avea energie nici macar pentru a fi voi separat, nicidecum sa fiti impreuna ca un cuplu.
5. Sunteti amandoi genul de persoane statornice care investesc intr-o locuinta si isi doresc de obicei sa isi faca o familie cat mai curand, de preferinta in orasul natal sau unde au facut facultatea. Sau persoane care au nevoie constanta de schimbare, atat pe plan profesional, dar si locativ si probabil si din punct de vedere al partenerilor.
6. Ce relatie aveti cu dezvoltatorii de excitabilitate a creierului (vicii): alcool, tigari, droguri, cafea, jocuri pe calculator, sex. Daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda iar apar probleme.
7. Atractia fizica e mama tuturor relatiilor de cuplu. Iubirea se naste mult mai tarziu, prima data trebuie sa iti placa fizic persoana cealalta. Sa iti placa poate fi si un fetis ciudat ca iti plac tipii cu alunite paroase pe nas. Nu trebuie sa fie ceva frumos in asentimentul majoritatii. Important e sa te atraga pe tine. Altfel te minti si te vei trezi ca inseli si vai e vina celuilalt. Nu, e vina ta ca nu ai fost o persoana sincera cu tine si nu ai pus punct inainte de a se intampla asa ceva.
8. Doar noi sau si altii. Ori sunteti persoane exclusiviste ori sunteti persoane care prefera poate un cuplu din trei sau vrea senzatii tari in trei doar pentru sex ocazional. Sau poate sunteti persoane care vin mereu "acasa', dar accepta ideea ca e posibil ca intr-o seara sa mai iesi si cu altcineva si poate sa ai alte relatii paralele.
9. Ce e moral si ce nu. Ce functioneaza si ce nu. Ori aveti una din astea, ori pe cealalta. Desi as putea spune ca poate fi si o combinatie a celor doua, dar complicam prea mult lucrurile. Sunteti pe principiul ca binele tau e mai important, cu orice pret de ranire a altora sau privilegiere a lor cand nevoia lor e superioara alei tale? Sau sunteti persoane care dau si camasa de pe ei? Daca ganditi la fel e un mare plus in relatie.
Ar mai fi dar cred ca ti-am oferit destule idei. Succes!
Bonus iti ofer o unealta foarte buna ca sa iti determini persoana iubita sa te ajute. Daca vrei sa faca un lucru pe care il tot amana in nici un caz nu il cicali. Solutia e simpla, ii spui ce vrei de la el si apoi astepti. In timpul in care astepti ii spui cu fiecare ocazie cand face ceva ce iti place ca apreciezi ca a facut si esti fericita ca a fost acolo pentru tine. Trebuie sa fie sincer, nu doar pe principiul ca ai de castigat, scopul nu e sa hranesti parazitul egoului din tine ci sa servesti mai binelui amandurora, a relatiei. Si periodic daca vezi ca nu a facut ce i-ai cerut il mai rogi odata. Dar fara a preciza ca i-ai mai spus. Il rogi ca si cum ar fi pentru prima oara. Si repeti pasii astia pana iti iese, uneori ai mai mult de furca pentru ca oamenii mai sunt si uituci. Dar ne amintim mult mai bine informatiile care sunt alaturate de sentimente si cu cat faci un sandvis cu zece afirmatii de recunoastere - o cerere - zece afirmatii de recunoastere cu atat ai sanse mai mari sa va fie bine impreuna.

| RAY a răspuns:

Dar in ce domeniu lucreaza de lucreaza atat de mult? daca vezi ca nu are rost lasa-l si asta e, asta e dezamagire de fapt nu relatie, nu poti astepta o infinitate ceva care nu vrea o scimbare ma intelegi? iubirea trece dar doar o viata ai nu doua, o relatie inseamna sa il vezi macar o data pe zi, ceea ce ai tu se numeste relatie la distanti, iluzi, vise =o mare dezamagire

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca faci o prostie mare sa te desparti de un om pe care-l iubesti, doar pentru ca va vedeti de 2 ori pe saptamana! Lucrul asta se intampla si inainte sa avem telefoane mobile sau internet, oamneii se vedeau doar in weekend pentru 2-3 ore si totusi, cuplurile ajungeau sa se iubeasca, sa se casatoreasca, s afie fericite si chiar relatiile lor sa dureze mai mult decat in ziua de azi, cand atatea telefoane si mesaje pe zi, omoara orice relatie, ca va intrebati de 100 de ori pe zi, ce faceti, ce ati mancat, unde va duceti si cate si mai cate, iar cand va intalniti, nu mai aveti ce sa va spuneti si va luati la cearta.
Sincer, cu cat va vedeti mai rar, cu atat creste mai mult dorinta sa fiti impreuna, tanjind unul dupa altul, iar dragostea este mai puternica.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi pacat ca o dragoste adevarata, impartasita de amandoi sa esueze lamentabil din cauza unui program de lucru mai rigid. Incercati sa va intalniti mai des si de fiecatre data sa va faceti "de cap" suficient de mult incat sa va va simtiti satisfacuti mai multa vreme. Succes!

| Mayhem666 a răspuns:

Doar inima ta poate raspunde la aceasta intrebare!

| Roxin a răspuns:

Buna!

Nu exista victorie fara sacrificiu.

O zi buna!

| kandaraki a răspuns:

DA

| neveragain a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna?