| SweetCandy a întrebat:

Am si eu o curiozitate...stiu ca e cam stupidaintrebarea insa...big grin ce simte o femeie insarcinata cand pierde sarcina? stiu ca se intampla cand sufera un soc puternic! insa care este reactia ei? sangereaza? trebuie dusa la medic? se face un avort atunci?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangereaeaz, are dureri si trebuie dusa neparat la medic. Majoritatea avorturilor spontane sunt incomplete in sensul ca in uter raman resturi din sacul embrionar. De aceea, se face chiuretaj pentru a curata uterul. Resturile ramase pot fi responsabile de infectii grave soldate cu pierderea uterului sau chiar a vietii, de sangerari prelungite sau de infertilitate mai tarziu.

| gabriela_7862 a răspuns:

Draga mea, eu am pierdut o sarcina chiar luni. a fost un avort menstrual, adica embrionul s-a eliminat printr-o sangerare asemanatoare manstruatiei, numai ca e mult, mult mai puternica si durerea este enorm de mare. in principiu, orice avort se produce prin sangerare si daca nu se reuseste eliminarea embrionului/fatului, se trece la chiuretare, adica ea este curata interior folosind un instrument numit chiureta, pentru a fi siguri ca nu raman fragmente ce se pot infecta. foarte multe femei sufera avorturi cand embrionul este foarte mic (mai mic de o luna) chiar fara sa-si dea seama, aproximativ 25%, din cate afirma ginecologii. pentru mine durerea fizica a fost insutit mai mare ca la menstruatie(tinand cont ca am menstruatie de 19 ani, cred ca stiu ce spun), de parca m-as fi rupt in doua, dar mai puternica a fost durerea psihica, practic luni nu ma puteam opri din plans, orice faceam. dar m-am consolat cu ideea ca e mai bine ca a fost asa mic, pentru ca mai mult m-ar fi durut daca era mai mare, de cateva luni. te pup!

| girlxx21 a răspuns:

Iti spun povestea mamei mele.este cam trista dar...se mai intampla. Inaintea mea trebuia sa aiba o fata.care a pierdut-o din cauza tatalui meu care o batea...era prin luna a 8-a aproape a 9-a si trebuia sa nasca acea fata cand in baie a cazut jos avand o hemoragie puternica si dureri ingrozitoare era pe vremea lui Ceausescu cand nu puteai sa circuli cu masina de capul tau. a venit bunicul meu si a dus-o la un spital din judet cu greu ca nu vroia sa-l lase sa treaca. Pana sa aiba aceasta fata a mai avut o sarcina care din cauza unei lovituri puternice in burta a murit copilu pe la 7 luni...pe mine a reusit sa ma nasca, am avut o copilarie grea ei s-au despartit la cativa ani dupa ce am venit eu pe lume si pana atunci vedeam numai batai certuri chiar nu vreau sa dau detalii despre asta... apoi cativa ani la rand tatal meu si-a dat seama ca a gresit cautandu-ma disperat eu nici nu vroiam sa-l vad in fata ochilor pe la varsta de 15 ani m-am intalnit cu el pentru prima data incercand sa-mi spuna ca a fost vina mamei acest divort.nu i-am mai spus nimic stiu adevarul chiar daca el vrea sa mi se arate basma curata. De cativa ani incoace il simt foarte suparat ii pare enorm de rau pentru ca a gresit fata de mama si ar da orice inapoi sa se intoarca acasa.au trecut multi ani de cand sunt despartiti el nici pana in ziua de azi nu a reusit sa se recasatoreasca.ma iubeste nespus de mult si-ar da si viata pentru mine. Asta e ca o lectie de viata pentru fiecare dintre noi sa avem grija pe cine avem langa noi si vrem sa continuam viata cu acea persoana! Nici acum nu o duc prea bine dar am invatat multe din asta nici copilarie n-am avut. m-a maturizat foarte mult ce s-a petrecut in copilaria mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ai intrebat direct? te intereseaza partea afectiva sau partea fizica? O femeie care pierde o sarcina poate face o criza care se numeste post-partum si se manifesta cu depresii puternice, daca a pierdut sarcina va fi chiuretata (adica i se va inlatura si restul de placenta din uter ), dupa chiuretaj, normal ca nu mai sangereaza, daca sta acasa si nu se prezinta la doctor, este posibil sa sangereze pentru ca placenta sta atarnata de peretele uterului ca si o rana (atunci cand nu s-a desprins total), dupa toate acestea totul intra in normal, in afara crizei de portpartum care este grava si care poate dura ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sarcina se poate pierde din mai multe motive, un soc puternic nu este singurul motiv. Femeia insarcinata simte ca este in pericol in momentul in care simte dureri de burta si de spate(sunt dureri asemanatoare cu cele din timpul menstruatiei) dupa care incepe si sangerarea.Pe masura ce sangerarea este mai abundenta creste si intensitatea durerilor.In acele momente primul lucru care iti trece prin cap este sa suni la salvare.Este foarte important sa mergi la spital pentru investigatii.