| diana_9381 a întrebat:

plus un foarte mare ajutor, ultima data cand mi-a venit ciclul a fost pe 30 mai iar pe 4 iunie am facut sex neprotejat si mie de obicei imi vine ciclul cu 3-4 zile mai devreme si acum sunt disperata ca nu m-i-a venit. E posibil sa fii ramas insarcinata? Nu am facut inca testul de sarcina.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In mod normal, nu ar trebui sa fii insarcinata.Nu erai in perioada fertila,dar metoda calendarului a pacalit multa lume!
Daca nu vine pana marti,ia niste teste de sarcina si fa-le.
Si, prefera prezervativul, pe tine te protejeaza!

| glamour a răspuns:

Da, e posibil. Sex neprotejat inseamna risc de sarcina, mai mic sau mai mare in functie de perioada ciclului menstrual. Testul de sarcina pentru a da rezultate bune trebuie facut la 7 zile de la intarzierea menstrei sau la 3 saptamani de la contacul cu risc, trebuie facut din prima urina de dimineata si nu trebuie diluata cu apa, evident paharul folosit sa fie curat. In rest respecti ce scrie pe instructiunile de utilizare de la test.

| Snow a răspuns:

Poti fii insarcinata pentru ca nici o zi nu este sigura pentru a face sex neprotejat. Dupa ce ti-a intarziat menstruatia 7 zile iti poti face un test de sarcina.Este simplu de folosit pentru ca ai intructiuniile inauntru.Multa bafta si ai grija data viitoare!