| anonymus_8270 a întrebat:

Am o problema: am facut sex neprotejat cu prietena mea cam de 10 zile. in data de 24 a lunii trebuia sa ii vina ciclul si nu i-a venit.azi e 29 si tot nu i-a venit. azi a facut si un test de sarcina si a iesit negativ. ce se intampla? poate si doar o dereglare hormonala sau e posibil sa fi ramas insarcinata si testul sa nu-l fi detectat pentru ca l-am facut prea devreme?

Răspuns Câştigător
| ana_2556 a răspuns:

Testul de sarcina in mod normal ar trebui sa iti dea raspuns coerent si din a 2-3 a zis de intarziere, dar testele nu sunt 100% sigure. Sa il mai repete peste 3 zile, peste alte 5 si daca tot sunteti ingrijorati mai bine isi face un test de sange care este cel mai sigur pentru a vedea daca e insarcinata. Sfatul meu : prezervativul e sfantwinking

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul e facut prea devreme, deci nu are nici o valoare. Asta nu inseamna nimic, nici ca e sarcina, nici ca nu este. Deocamdata trebuie sa asteptati, nu se poate afla nimic suplimentar. Primul test concludent il poate face de-abia pe 1.04 din prima urina de dimineata. daca este negativ, trebuie repetat dupa 3-4 zile in aceleasi conditii si apoi, indiferent de rezultat, urmat de consult ginecologic.

| monyk a răspuns:

Buna,azi e 28, nu 29.Se poate sa fie insarcinata dar totodata poate fi vorba de o dereglare hormonala, o raceala la ovare, etc.
Testul de sarcina se face la cel putin 14 zile de la actul sexual, cel mai indicat e la 21 de zile pentru un rezultat corect.

| Ioana2518 a răspuns:

Pai pentru fiecare nelamurirea de-a mea, imi faceam testul dupa 1 saptamana de la contactul sexual... nu cred ca e facut prea devreme.depinde si de varsta prietenei tale.eu cand mi-am inceput viata sexuala aveam 15 ani fara 4 luni si din cauza asta am avut o dereglare a menstruatiei, dar mi-am luat o prietena cu mine, peste 18 ani si am fost la medicul ginecolog unde m-i sa zis ca este doar o dereglare, si ca sunt o norocoasa ca nu am semne de la inceperea vietii sexuale de la o varsta mai frageda.

| Ćřęøےίиąą a răspuns:

Ke varsta are prietena tawinking?

| Ćřęøےίиąą a răspuns:

Da ea vomita? j ai e rau? in fiecare zii?
ca daca e pe ajea
ar fi bine sa se duka la medicwinking sa vada ce si cum

| LiIiA a răspuns:

Pai in primul rand sa mai faca vreo 3 teste de sarcina. sa vada daca este insarcinata. daca nu i-a venit ciclu atunci inseamna ca nu este insarcinata doar daca era.