| andreea55_9093 a întrebat:

Am si eu o intrebare si va rog frumos sa imi raspundeti. Am 19 anii si mi-am inceput viata sexuala in luna iulie(2010). Am sangerat putin pentru ca himenul inca nu s-a rupt. SI ca sa fiu sigura am luat un anticonceptional pentru a 2 zi. (de atunci nu am mai avut contact sexual) Am avut ciclu regulat lunile trecute. Iar in luna septembrie nu mi-a venit ciclu si am o scurgere alb-galbuie dar nu miroase urat. Am facut analiza la urina si mi-a iesit ca am infectie. In urma cu catava luni inainte sa am contactul sexual Am facut cura cu antibiotice gentamicina augumentin pentru ca am probleme cu acneea. VA ROG FRUMOS sa-mi spuneti de la ce poate sa fie? de la antibioticele pe care le-am luat? de la raceala? sau de la ce? la ginecolog nu vreau sa ajung pentru ca ma feresc de parintii va rog frumos sa-mi raspundeti. VA MULTUMSC! :*

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie, cel mai probabil luata la acel contact sexual, dar acre a ajuns manifesta doar dupa catava vreme. Trebuie sa te duci la ginecolog (trebuia sa o faci de mult), mai ales ca ai luat pilula de a doua zi care are efecte adverse numeroase si severe. A fost un gest de maxima inconstienta sa o iei fara consult ginecologic in prealabil, dar nu mai poti prelungi inconstienta la nesfarsit. Poti face complicatii severe care sa te lase, de exemplu, infertila definitiv.
Orice femeie normala se duce la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi regulat. Ai 19 ani, nu trebuie sa te duci cu un parinte, te poti duce singura. Si la varsta ta nu poti sa tratezi o problema atat de serioasa cu inconstienta, fiindca o sa regreti amarnic mai tarziu. Daca stiai ca nu esti capabila sa te duci la ginecolog, trebuia sa amani inceperea bietii sexuale pana in momentul in care ai fi fost in stare sa-ti asumi si responsabilitatile legate de aceasta. Sexul nu inseamna doar placere, ci si raspundere. Prima este sa te duci la ginecolog macar o data pe an si de cate ori ai probleme.

| ATHOS a răspuns:

Ai 19 ani, esti majora. Sfatul meu este sa te duci la medic si sa-ti faci analizele. Nu trebuie neaparat sa le spui parintilor ca mergi la medic.Varianta mai buna decat aceasta nu exista.
Bafta!

| alexgogo a răspuns:

Daca te duci la doctor nu afla parintii.

| soare a răspuns:

Ia-ti un test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am inteles concret intrebarea ta?
Vrei sa stii de ce nu ti-a venit ciclul? Aste din cauza ca ai folosit pastila de a 2 zi care iti perturba ciclul pana cand v-a revenii la normat care poate dura 2-3 luni
Infectia urinara? Nu are nici o legatura cu faptul ca ai intretinut relatii sexuale decat daca nu ati avut o igiena necorespunzatoare sau daca el avea deja infectia si stia/nu stia ea mai poate fi chiar si de la o raceala tratata partial. Te-as sfatuii totusi sa mergi la un ginecolog sa fi sigura ca e ok, oricum ginecologul trebuie sa pastreze confidentialitatea pacientiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o prietena care a patit acelasi lucru ca tine...si pana nu s-a dus la ginecolog nu i. a trecut...asa ca mai bine du-tehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce spun...ca esti o proastaa.numai la prostii va e gandul...in toate situatiile de aici numai despre sex se vorbeste. voi nu aveti alta treaba decat sa va f_ _ _ _i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar cred ca baiatul cu care ai facut-o are o boala trebuia sa isi faca analize