| AlexxAtA a întrebat:

Am si eu o mica neliniste...eu ma culc impreuna cu prietenul meu de aproximativ 6 luni si intodeauna ne-am protejat, chiar si asa, intotdeauna si-a dat drumul afara. Niciun accident neplacut. Dar am luat un ultima perioada vreo 4 kg in plus fara sa imi explic de ce. Menstruatia imi vine regulat, dar citind atatea situatii pe internet mi-e teama de a nu fi unul dintre acele cazuri rare carora le vine si dupa ce raman insarcinate. Trebuie sa specific, ca in urma cu vreo 2 luni dupa o ejaculare antetioara, dupa care imi amintesc ca s-a sters cu un servetel umed, la vreo 20 de minute a bagat-o o singura data fara prezervativ si apoi a scos-o fara miscari de frecare sau altceva. Doar atunci s-ar fi putut intampla singurul motiv pentru care sa imi fac griji. Dar practic nu am facut dragoste neprotejati. De altfel, nu am greturi sau alte sintome. E posibil sa fiu doar paranoica, dar imi este incomod sa merg si sa imi cumpar un test de sarcina pentru linistea mea, asa ca as vrea sa mai aflu pareri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care procesul menstrual se produce in mod regulat ciclu dupa ciclu (luna de luna) si eliminarea menstrei se face mereu intr-un mod similar cu menstruatiile anterioare, atat teoretic cat si practic NU poate exista o sarcina, nici macar una ipotetica. Momentul de incepere a menstruatiei este stabilit strict de activitatea hormonala existenta in organismul tau care este unul corect deoarece doar intr-un asemenea caz ciclul menstrual este unul REGULAT. Menstruatia reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu a avut loc, nu s-a realizat fecundarea ovulului deci endometrul existent in uter devenind inutil trebuie expulzat din corp sub forma de menstra. Fiindca fostul endometrul a devenit inutil, imbatranit si degenerat organismul il elimina pentru a reincepe un nou ciclu menstrual. Poti fi convinsa ca nu este chiar atat de simpla si usora formarea unei sarcini, oricand si in orice conditii sau ori de cate ori se intretine un contact sexual, precum cred marea majoritate a celor insuficient informati in privinta mecanismului de procreere. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti paranoica, pentru ca penisul are intotdeauna urme de sperma neejaculata pe teava, care se scurg in priemel secunde in vaginul tau, chiar daca a fost introdus doar 1 singura data, involuntar se produce acel lucru, iar daca tu erai in perioada fertila, atunci poti ramane insarcinata imediat.
De aceea trebuie sa va i=nvatati sa nu faceti nici macar 1 secunda sex fara protectie, daca nu vreti sa riscati o sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este mai mult o falsa impresie ca ai fi gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei sa fii sigura pune pe cineva sa cumpere un test sau încearcă la dm, sunt la raftul în care sunt și prezervativele și toate cele. Nu ar trebui să-ți fie rușine sa cumperi un test pentru ca nu are nimeni dreptul sa te judece. Eu cred ca nu ești însărcinată ci pur și simplu câteva dereglări hormonale

| Pyml1 a răspuns:

Da unei prietene dea tale mai mari sa iti ia un test si poate mananci tu mai mult sau iti primeste P**a =)

| radubz a răspuns (pentru Pyml1):

Asta merita funda! laughing

| AlexxAtA explică:

Mulțumesc pentru nimic.