| gagica a întrebat:

Am si eu o mica problema, prietenul meu vrea sa faca dragoste cu mine dar fara prezervativ si spune ca sunt anumite zile cind o putem face acet lucru, zilele nefertile...este adevarat acest lucru ca daca faci dragoste in zilele nefertile conform calendarului si daca el ejacueaza in vaginul meu in aceste zile eu nu pot sa ramin insarcinata? am nevoie de raspunsuri din propria experienta ...Mersi

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este adevărat, sunt acele zile infertile. Primele 7 zile (din prima zi de sângerare) și ultimele 7 zile înainte de venirea menstrei.
Între ziua a 8-a și ziua a 21-a este perioada de fertilitate, apogeul fiind între ziua a 14-a și a 16-a, toate astea la un ciclu regulat de 28 de zile.
Cel mai bine este să folosiți prezervativul, ovulația îți poate face feste.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai ciclul perfect regulat (adica maxim o zi de abatere in ultimele 6 luni), exista cateva zile pe luna cu risc minim (atentie! nu zero). Aceste zile sunt, pentru un ciclu de 28 de zile, zilele 1-5 si 24-28 (incepand numaratoarea cu 1 din prima zi a unei menstruatii). Dar atentie! se poate folosi numai daca ai ciclul perfect regulat si este in general o metoda rezervata cuplurilor stabile, eventual casatorite, fiindca nu este prea sigura si poate interveni oricand o sarcina.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu accepta sa faci sex fara prezervativ, metoda calendarului nu este o metoda sigura de contraceptie, trebuie sa ai un ciclu extrem de regulat, sa iti vina menstra la 28 de zile. Daca e asa, primele 9 zile ale ciclului sunt nefertile( incepand cu prima zi de menstra), urmatoarele 9 constituie perioada fertila, iar ultimele 9 sunt din nou, perioada nefertila, cand, teoretic, nu poti ramane insarcinata. Eu te sfatuiesc sa nu te bazezi pe aceasta metoda.

identitate
| identitate a răspuns:

rolling on the floor Vezi? Fiecare cu calendarul ei si cu zile feritile diferite.In plus spermatozoizii pot "supravietui" cateva zile.Asa ca asta + un calcul gresit =bebe happy Daca nu vreti sa folositi prezervative folositi anticonceptionale.Sunt ieftine, renunti la matematica si dormi linistita noptile.

| multimoak a răspuns:

Poti incerca foitele chinezesti. Iei o foita si o mototolesti si o introduci pur si simplu in vagin, apoi dupa 5 minute poti incepe sa te joci cu iubitu tau si evident ca acesta poate sa si dea drumul in tine, fara nici un risc. Daca te decizi sa iei anticonceptionale, e de preferat sa mergi la un medic, ca poti sa nu le iei pe cele potrivite organismului tau: adica ti se face rau, ameteli, apetit ridicat, stari de voma, dar parca am mai zis. Nu vreau sa te sperii, dar e mai sigur sa iei anticonceptionalele prescrise de doctor. Sau am mai auzit ca e moda cu vaccinul antibebe care dureaza 6 luni. O mica injectie si 6 luni esti libera sa faci ce vrei:X Succes!

| pau2009 a răspuns:

Ii un risc cam de 2-3%, dar ii

| andreea_1337 a răspuns:

Nu este prea sigur.de demult foloseau aceste metode dar nu era sigur niciodata, si inca ceva, in zilele noastre exista multe boli care se iau prin contacul sexual insa daca o faci cu prezervativ te protejezi