| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Recent, dupa terminarea menstruatiei am avut relatii sexuale pentru prima oara si am facut-o fara prezervativ iar apoi prietenul meu a folosit prezervativul si s-a terminat in el. El spune sa nu-mi fac griji dar eu sunt mereu ingandurata. E posibil sa raman gravida?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca e posibil. Daca partenerul tau este absolut sigur ca nu a ejaculat (si asta inseqamna sa aiba macar 4-5 ani de experienta, altfel nu poate fi sigur), ramane un risc de 4-27% determinat de lichidul premenstrual. Stiut fiind ca primul act sexual are risc maxim de sarcina si avand in vedere ca erai in prima jumatate a ciclului menstrual, riscul este la limita de sus, undeva intre 15 si 27% (cu atat mai mic cu cat era mai devreme in cursul ciclului menstrual si cu atat mai mare cu cat era mai aproape de perioada fertila.)

| Cătălina a răspuns:

Exista sanse destul de mici. Trebuie sa fii atenta la lichidul seminal, caci, si el iti poate crea probleme.

| foxi a răspuns:

E posibil.dar ata e.asteapta perioada ciclului! Bafta!