| silviu222 a întrebat:

Am si eu o "problema" ca sa zic asa... cand sunt cu prietena mea inainte de actul sexual (inainte de penetrare)..la scurt timp dupa ce ma excit elimin acel lichid preejaculator. Intrebarile mele sunt:
1. E normal sa il elimin asa repede?
2. Sunt sanse ca ea sa ramana insarcinata daca continui si incep sa o penetrez fara sa ma sterg?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. E normal. lichidul preejaculator se elimina pe toata durata erectiei.
2. da, aveti un risc de 4-27% (in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste ea. Chiar daca il stergi, acest risc nu se modifica.

3 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Este normal sa il elimini asa repede, fiindca in momentul in care incepi sa fi excitat, corpul tau se pregateste pentru un viitor (apropiat) contact sexual si elimina acest lichid pentru a facilita penetratia.

Sunt sanse, dar sub 50%, mai bine zis slabe, fiindca chiar daca acest lichid contine spermatozoizi, contine intr-o cantitate mult mai mica, dar nu trebuie sa va jucati cu focul, fiindca se poate intampla sa fiti "norocosii" dintr-un milion de cazuri care ar ramane cu o sarcina nedorita. Sau protejati-va pe tot parcusul contactului sexual, sau prietena ta sa foloseasca anticonceptionale (sa nu ramana sarcinata) cu sfatul medicului, sau dizpozitivul intrauterin care nu lasa sa intre spermatozoizii in uter si sa fertilizeze ovulele (DIU).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, este normal.

Sper că NU confunzi lichidul preejaculator/preseminal cu sperma propriu-zisă...

2. Sunt şanse să rămână însărcinată, chiar dacă te ştergi.

TREBUIE să foloseşti prezervativul!

DA, există RISCUL de a rămâne însărcinată, chiar dacă NU ai ejaculat intravaginal!

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămână însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care se află.

DAAA, există RISCUL să rămână însărcinată chiar dacă nu ejaculezi în ea - mai ales când se află în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când e pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în parteneră, sau câte „asigurări" ţi-a dat, ori de câte ori aţi „scăpat" de o eventuală sarcină!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( la „partide" repetate ), etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă fata se află în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi de 10-15 % ( în perioada nefertilă, şi se DUBLEAZĂ în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Totuşi, RISCUL este destul de MARE : într-un mililitru de spermă sunt cam 30 milioane de spermatozoizi, iar la o ejaculare "normală" se ejaculează cam 2-6 mililitrii - deci, la o ejaculare normală, sunt ejaculaţi cam 60 milioane-180 milioane de spermatozoizi - din care 1 singur este SUFICIENT ca să fecundeze ovulul şi GATA, eşti TĂTIC!

Chiar dacă NU ai ejaculat în ea, apare acel lichid preseminal, care CONŢINE spermatozoizi - chiar dacă nu conţine 180 milioane, unul SINGUR este SUFICIENT ca să rămână însărcinată!

N-o spun eu, o spun "medicii specialişti", eu DOAR vă explic vouă!

Pentru detalii, ca să te convingi că am dreptate, VEZI linkul : http://www.contraboli.ro/......traceptie/

Lichidul preseminal poate apărea şi după un minut, NU sunt necesare 15 minute...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când are ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" ).

Toate cele bune.

| sorin_6068 a răspuns:

Da e normal sa elimini acel lichid asa repede pentru ca ajuta la lubrifiere si da poate sa ramana insarcinata pentru ca exista spermatozoizi in acel lichid