| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema de vreo 2 zile am o scurgere alb/verzuie si mancarime la nivel vaginal. e ceva grav? vreau sa merg la ginecolog da mi/e frica nu am fost niciodata

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Infectie cu transmisie sexuala sau ciuperca. E necesar sa mergi cat mai repede la ginecolog. O sa stati de vorba si o sa te consulte. Te sfatuiesc sa iti iei o fusta lunga si larguta, ca doar sa iti dai jos chilotii; te vei simti mai putin dezbracata. Apoi, el te va palpa si va preleva din lichid pentru analize. Dureaza cateva minute. Ai sa vezi, prima oara e mai ciudat, dupa care te obisnuiesti. Iar daca e si un medic bun, care sa te trateze ca pe o persoana cu individualitate, o sa fie ok. Curaj!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te neaparat la ginecolog. E o infectie si nu-ti va trece fara tratament. Stiu ca prima data nu e usor, dar trebuie sa te duci. Nu amana, fiindca infectia se va agrava si va fi foarte greu sa scapi de ea.

mariana
| mariana a răspuns:

Este o infectie cu trichomonas, primita pe calea actului sexual de regula, pentru ca infectarea din strand inca nu poate fi posibila si probabil ca, din alte surse nu e cazul pentru ca te-ai ferit, stiind ca este posibil sa te infectezi. Consultul ginicologului este absolut obligatoriu si chiar daca nu-ti face placare, va trebui sa te obisnuiesti cu acest gen de consultatii pentru ca, asa cum ti s-a mai dat si un alt raspuns la aceasta intrebare, va trebui sa faci consult anual cel putin o data, daca ai inceput viata sexuala. Tratamentul va trebui facut atat de tine, cat si de partenerul tau, altfel el nu are nici un rost pentru ca, la primul contact sexual, o sa-l primesti din nou, deoarece acest tip de infectie, la baieti se pune mai rar in evidenta, pentru ca ei nu prezinta simtome.
Iti doresc multa sanatate si curaj, pentru a face ceea ce este necesar pentru a te vindeca, fara urmari pentru viitorul tau ca femeie si viitoare mama.

assiris
| assiris a răspuns:

Mergi neaparat la ginecolog, nu stii exact ce ai, poate fi o infectie ce trebuie tratata. De ce iti este frica de ginecolog, doar nu e stomatolog si nici nu-ti scoate dinti de acolo. Mergi la o ginecologa daca la un barbat iti este jena. Nu intirzia.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Grav nu este, dar nici sa stai nepasatoare... Poti avea candida sau trichomonas, care netratate duc la infectii si boli ale colului uterin, chiar la sterilitate... Te sfatuiesc sa te duci la doctorul ginecolog fara frica...sau rusine. Rusine sa ne fie cand stam nepasatoare cu o boala care ne poate lasa sterile sau cu boli cronice...Asa ca, te rog, atunci cand te hotarasti sa mergi la consultatie...(intrebi pe cineva apropiat sa-ti recomande un ginecolog si mergeti impreuna...sau chiar cu prietenul...pentru ca va trebui sa faceti tratament impreuna), te speli numai la suprafata, fara spalaturi intravaginale...si asta seara...chiar daca secretia miroase sau este abundenta...astfel analiza secretiei va iesi corecta... pot exista mai multe ciuperci sau boli cu transmitere sexuala...nespalandu-te in interior...secretia poate fi usor colectata de dr...Ai incredere in doctor si urmeaza corect tratamentul...se vindeca... dar va trebui sa fii atenta la igiena intima, sa porti o perioada chiloti de bumbac, pe care sa-i speli la temperaturi mai mari, sau fierti...si sa ai grija la relatiile sexuale, pentru ca aceste boli se iau in timpul raportului sexual, dar si din piscine, WC-uri...in general locuri publice...si nu te-ai ferit...Curaj si insanatosire grabnica!

| bismark65 a răspuns:

Ginecologul nu este bau bau trebuie sa mergi la el sa nu ai de suferit ulterior. Daca nu ti-a spus nimeni pana acum este recomandat un consult ginecologic macar odata pe an cu atat mai mult cand sunt pb

| chikitoka a răspuns:

...probabil ai candida. o infectie vaginala. go la medic sa iti faci un control.

| anida a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica sa mergi la ginecolog...crezi ca esti prima femeie pe care o vede? cand e vorba de sanatatea ta trebuie sa lasi deoparte si frica si rusinea, du-te la doctor si ai sa vezi ca totul se va rezolva.
pa, pa