| DenisaBiluta a întrebat:

Am urgent nevoie de ajutor! trebuie sa trimit un mail si a zis profa de romana sa scriu numele meu clasa si liceul la care invat undeva in stanga.si nu stiu unde ca la subject nu cred ca trebuie sa scriu! si nici sub mesajul care l`am scris nu cred ca trebuie! dau funda!

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La subject, deasupra textului.Lasa si spatiu intre ele si va fi clar.Nu te mai ineca intr-o lingura cu apa.Hai,da-i bataie!

| MMihai a răspuns:

Asta este la o corespondență cât de cât oficială, ceva gen Antet de firmă, în stânga sus,( sau în dreapta sus)... înainte de a scrie mesajul, vrea să scrieți ca o scrisoare adresată unei autorități. Dar de ce să nu scrii și localitatea, să știe omul, din ce localitate este mesajul. Sub antet, este adresarea către șeful acelei instituții.: Domnule manager general, / Domnule director, etc.///// Este cam vacă profa de romana, că la corespondența cu oficialitățile se folosește poșta normală, și scrisoare cu recomandată cu confirmare de primire, ca să ai dovada că ai trimis actele respective.// Doar dacă scrii unui post de televiziune, unde faci comentarii despre o anumită emisiune TV., sau unei firme private, interesată să îți răspundă, folosești poșta electronică, iar atunci ar fi bine să scrii și localitatea, nu doar liceul și clasa. Nu are ce să caute la subiect. Acolo este un rezumat în câteva cuvinte despre ce este vorba în acel mesaj/ la ce problemă se referă. Dacă îți exprimi o opinie și nu sunt acte, și nu este ceva important poți utiliza și poșta electronică.,, Domnule primar, / Eu, cutare cred că ar trebui asfaltată și strada Trandafirilor, din localitatea ______, unde dvs sunteți primar, că eu am constatat fiind în trecere pe acolo, că este o stradă foarte circulată,,. Dacă se pierde, un asemenea mesaj nu te afectează.///Eu nu am învățat așa ceva la școală, dar cred că așa ar trebui să fie.