| Andri123 a întrebat:

Am vazut ca foarte multi pusti se masturbeaza de 2-3 ori pe zi.Ii afecteaza cu ceva? De cate ori pe saptamana e ok sa te masturbezi fara sa iti risti sanatatea

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate ca masturbarea excesiva sa duca la ejacularea precoce, uneori imposibilitatea sa ai erectii cand esti cu o femeie, sau te scapi pe tine, in primele 10 secunde cand ai inceput partida de sex.
Sunt cazuri cand, masturbarae excesiva duce la lesin sau chiar moarte. De curiozitate cauta in google "masturbare moarte" si vei vedea cati au murit de la masturbare excesiva.
Nu mai spun ca, producerea spermei necesita 10 zile, iar daca tu te masturbezi zilnic, ajungi sa ai un inbalas chimic in corp.
Cu cat mai rar, cu atat mai bine!

| antiqque a răspuns (pentru Violleta2022):

M-am masturbat cel putin o data pe zi timp de vreo 15 ani, nu am nici o problema de sanatate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru antiqque):

Nu la probleme de sanatate m-am referit, ci la erectii si performanta in pat!
Dar nu-i nevoie sa te intreb de asta, ca nici de-i adevarat nu vei recunoaste vreodata ca ai avut probleme cu ejacularea prematura, sau lipsa erectiei ori sex de 1-2 minute, ori daca esti in stare sa satisfaci o femei, multi din voi habar nu aveti cum.
Deci, rahatul ala il mananci cu siguranta doar tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru antiqque):

Si eu la fel. Doamna are o problema cu autosatisfacerea. laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli baitel, te inseli!

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să o înţelegem pe Donna. Ea trage tare să ajungă în fruntea clasamentului. De asta scrie câte cincizeci de răspunsuri pe zi. Să fie la număr; calitatea răspunsului contează mai puţin.

| mihai69 a răspuns:

Stai liniștit, nu se moare așa ușor! nu te mai lua după toate zvonurile.
Masturbarea nu e dăunătoare dacă nu e în exces. Iar excesul duce la lipsa chefului de a o mai face - deci pur și simplu te autoreglezi.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru sanatatea unui baiat este bine sa nu se masturbeze deloc.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De 2-3 ori pe zi odata la 3-4 zile ar fi ok, mai mult nu e bun ca excesul de orice fel nu e bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbarea excesivă poate duce la ejacularea precoce la băieţi, din câte ştiu. Încearcă să laşi o săptămâna între partide! Succeswinking

| Eduard196 a răspuns:

Ideal este sa nu o faci deloc

| Negoiu a răspuns:

Cât mai rar cu atât mai bine! Pe majoritatea nu-i afectează dar sunt şi destule cazuri când se lasă cu urmări. Nu numai ejaculare precoce dar şi ejaculare întârziată, vaginul neavând „strângerea" reglabilă a mâinii. În momentul în care se ajunge la 30 min act sexual fără ejaculare vorbim de această afecţiune care nu-i deloc simplu de „rezolvat". Sunt multe de spus, suntem asemănători dar şi diferiţi, unii au impresia că dacă pe ei nu i-a afectat la alţii nu se poate întâmpla...

| antiqque a răspuns:

@DonnaAlba nu m-ai nimerit, nu am probleme nici cu erectia si nici cu ejacularea precoce. Daca tu ai avut doar barbati cu problemele astea nu inseamna ca suntem toti asawinking