| OtakuForeverFullmetalAlchemistFan a întrebat:

Animalele masculi isi bat oare femelele pentru a isi arata dominatia fata de ele si a spori iubirea nevestelor fata de ei?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Niciodata. De multe ori in regnul animal ai sa vezi ca femela musca masculul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, cine ti-a spus asta?
Sunt animale care se lupta intre ele pentru a castiga simpatia si acceptarea femelei, dar aceia sunt doar masculii!
Pasarile fac la fel, masculii se lupta intre ei ca sa cucereasca femela. Alte pasari precum paunii, isi etaleaza coada maiestoasa pentru a impresiona paunita.
In perioada de imperechere, alte pasari danseaza si topaie pentru a-si impresiona femela, dar nu bat femela, in nici un caz!
Chestia cu dominatia este gresit inteleasa, masculul protejeaza femela, nu o bate!
Nimeni nu sporeste iubirea prin bataie, ori dominatie!
Chestia cu dominatia este o latura umana, unde anumite persoane cu o inteligenta mediocra si o doza prea mare de gelozie si control, incearca sa se impuna si sa domine in relatie, iar daca persoana cealalta se opune, atunci o domina prin forta.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, sau cel putin nu a fost semnalat un astfel de comportament "inuman" in cadrul animalelor mai evoluate. laughing In lumea regnului animal, masculul aproape intotdeauna isi apara la nevoie prin lupta femela/femelele chiar si cu pretul vietii.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, se mai întâmplă. Mai ales la maimuțe, dar nu numai.
La fel și cu alte comportamente pe care unii cred că le au doar unii oameni: masturbația, homosexualitatea, chiar canibalismul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se bate nimeni din asta laughing Numai masculii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este un animal irational, deci da, cateodata, dar si partea feminina domina des.