| anonim_4396 a întrebat:

Anticonceptionalele protejeaza si in cazul in care barbatul ejaculeaza inauntru? mi-au fost recomandate anticonceptionale yasmin, dar mi-a fost cam jena sa intreb asta.imi puteti spune va rog?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Deci sa iti explic, pilula anticonceptionala intrerupe ovulatia.
Odata ce ovulatia este intrerupta, ovarele nu mai elibereaza un ovul. Chiar daca barbatul ejaculeaza inauntru, ovul nu poate fi fecundat, pentru ca nu exista si astfel - nu ramai insarcinata!

Sper ca te-am ajutat :)

A si. Uite un site ce te va ajuta sa intelegi mai bine:
Uite un site ce te va ajuta sa afli mai multe despre subiect:
http://www.anticonceptionale.ro/......onale.html

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca le iei corect, la recomandarea medicului, mereu la aceeasi ora, fara sa omiti nici o pilula si daca nu iei in paralel nici un alt medicament care sa le influenteze actiunea.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca incepi folia din prima zi de menstruatie, esti protejata impotriva sarcinii inclusiv luna aceea. Daca incepi folia din a 5-a zi a ciclului menstrual, trebuie sa te protejezi suplimentar macar primele 2 saptamani.

| Pacala a răspuns:

De asta se si numesc anticonceptionale.

| crysty08 a răspuns:

Da logiclaughing pentru asta sunt anticonceptionalele daca ejaculeaza in tine nu ramai

| deutza a răspuns:

Si eu yasmin am folosit, da protejeazasi in cazul ejacularii inauntru numai pentru asta trebuie sa termini primul set si sa il incepi pe al doilea si trebuie s-o iei regulat... daca uiti intr-o zi ziua aialalta iei 2 dar timp de cateva zile nu trebuie sa lase in tine ca atunci sunt riscuri sa ramai insarcinata. Apropo daca ai si cumparat anticonceptionalul iti da si o carticica unde iti explica toate.Citeste-o bine si daca respecti tot atunci esti protejata

| vm_8252 a răspuns:

Pentru asta sunt anticonceptionalele. Daca nu ejaculeaza inauntru, nici nu inteleg de ce le mai iei happy

| monica19 a răspuns:

Multumesc pentru raspuns! ideea e ca auzisem ceva cum ca protejeaza, dar voiam sa fiu sigura si sa ascult mai multe pareri.mai bine asa decat sa ma trezesc cu un bebe de pe acum.si anticonceptionalele le iau din mai multe motive.acela ar fi unul, dar le iau si pentru reglarea menstruatiei pentru ca am niste dureri infernale.nu le-am folosit inca pentru ca astept sa imi vina menstruatia si le iau din prima zi pentru ca asa mi-a zis dr.va multumesc inca o data, pentru ca desi stiu ca a fost o intrebare mai prostuta, voiam sa aud parerea mai multor persoane si acum sunt sigura.