| StropiDeDor a întrebat:

Are rost sa mai tragi de o relatie care nu mai poate continua din cauza distantei, desi inca mai exista sentimente, multe lucruri care ii leaga(sau i-au legat) pe cei doi, multe amintiri frumoase, timp petrecut impreuna?
E mai indicat sa pui stop intr-un astfel de moment, sa ramai cu regrete si sperante, inainte sa se ajunga la mai rau:dezamagire, certuri, poate si ura?
Sau sa spui "treaca, mearga" si sa lasi lucrurile sa vezi cum evolueaza, desi prezentul nu e deloc promitator?

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Problema ta are două tăișuri. Mai bine e să pui stop la o relație la distanță. E greu să menții o astfel de relație și de obicei fata iese cea rănită indiferent că sunteți despărțiți sau nu.
Ai putea să vorbești cu el despre relația voastră, despre faptul că nu mai comunicați și că te îngrijorează foarte tare pentru că ții la el.
Dacă nu, ai putea să-i propui să luați o pauză (să zicem de o lună-două), în care să vă limpeziți gândurile. Să vă dați seama dacă vă e dor de partener, dacă vreți să continuați, unde ați greșit etc.
Eu am trecut printr-o situație de genul și am pus stop, și da, încă mă doare, dar știu că am făcut alegerea corectă.
Dacă te chinui numai tu să menții o relație suferi și mai tare. Mai bine îi dai drumul și o lași să curgă în funcție de dorința ambilor parteneri.
Așa că, succes :*

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bine sa pui capac ca se ajunge la discutii ba chiar se te insele

| fabiola a răspuns:

Daca nu exista motivul tradarii poti lupta dar asta dupa o discutie importanta intre voi doi in care sa existe multa sinceritate!

| Denisa a răspuns:

Eu zic ca distanta face ca 2 persoane oricat de mult se iubesc sa se uite. Decat sa pierdeti amandoi sansa de a cunoaste pe altcineva, mai bine va despartiti si poate acum aveti si sansa sa ramaneti amici, pe cand, daca mai trageti de aceasta relatie poate ajungeti la neintelegeri si cearta si nici macar amici nu mai ramaneti. Poate ce iti spun eu pare simplu si de aplicat e mai greu, daca il iubesti e mai complicat. Dar daca doar tii la el si crezi ca il vei putea uita nu mai astepta:* Decat o relatie care "pute" mai bine deloc:*

| zayidee a răspuns:

Adevarul e ca e greu, si eu sunt in situatia ta, si cateodata ma intreb ce ar fi mai bine. sa pun punct sau sa continui, si stiu, faptul ca vbm mult la telefon, momentele frumoase care le traim atunci cand ne intalnim, fac ca decizia sa fie mai dificila. Am ales totusi sa continui, sper ca timpul sa decida...sa nu fac o alegere gresita si apoi sa regret, eu zic sa mai astepti, sa ai incredere...si totul se va rezolva

| StropiDeDor explică:

Problema e ca eu il iubesc.si faptul ca nu il vad ma face sa tin la el si mai mult! insa el e cel care a devenit recesad

| Dramaa a răspuns:

Mai bine tragi si faci tot posibilul sa fie frumos decat dupa ceva timp sa regreti ca puteai incerca si nu ai facut-o. Pate sa se ajunga si la dezamagiri, certuri chiar si ura dar te impaca sentimentul ca ai facut tot posibilul. Funditabatting eyelashes

| Vitalie a răspuns:

Prezentul nu e promiţător, viitorul nu e,...
Ce contează?!
Contează ce e între voi, pentru asta luptă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vorbit timp de 2 ani jumate cu un baiat care locuia la 2000 km si in cele din urma am venit la el si o sa facem nunta in toamna.deci merita sa tragi de o relatie daca exista sentimente -

| helen_8353 a răspuns:

Trebuie sa tragi de relatie, fratele meu sta in bucuresti iar prietena lui in constanta si sunt impreuna de aproape 2 ani.se viziteaza odata pe luna dar distanta pare sa ii apropie fff mult, mai mult decat daca ar fi stat in acelasi cartier. Daca iubesti lupta, pentru ca nu de multe ori in viata iubesti cu adevarathappy.

Succes!