| camy1994 a întrebat:

As fi interesata daca a citit cineva cartea Pretty Little Liars si daca da cine este cel/cea care le trimite mesaje fetelor.Multumesc funda si vot:*

5 răspunsuri:
| JusTxMe a răspuns:

Eu am vazut toate episoadele care o aparut si inca nu se zice...se gaseste mereu alt suspect

| ioanaioana a răspuns:

Eu cred ca cartea se baza doar pe primul sezon din preety little liars, dar mai sunt carti cu continuarea numai ca nu sunt inca disponibile in Romania

| DinaLov3 a răspuns:

Buna! Da merita vazut, si cat despre A, din ce am citit cartile, luate din Anglia si scrise in engleaza ti-am scris mai jos.Acum nu stiu, producatori au spus ca A va fi diferit fata de cel din carte.

Există două -A- în Pretty Little Liars.

Prima -A- este Mona V, care a descoperit toate secretele despre cele patru fete atunci când Maya s-a mutat în casa lui Ali. Jurnalul lui Ali a fost printre lucrurile scoase din vechea camera a lui Alison.

Mona ia acest jurnal şi incepe sa se razbune pe fete pentru ca au fost rele cu ea si ca au numit-o ratata.Mona moare (in a 4a carte, care nu a aparut in Romania)cand incearca sa o impinga pe Spencer de pe o stanca. Spencer se fereste, iar Monacade de pe stanca si moare, astfel prima -A- moare.

A doua -A- este într-adevăr Alison DiLaurentis-Alison cu care cele 4 fete au fost prietene este Courtney, sora geamana a adevarateiAlison. Courtney era bolnava mintal, astfel încât parintii au trimis-o la un institut mintale. Cu toate acestea, Courtney scapa de la institut şi o trimite pe adevarata Alison in locul ei.

Courtney a scapat de toate vechile prietenele lui Alison ca acestea sa nu isi dea seama că ea nu esteAli, şi isi face 4 prietene noi, Spencer, Hanna, Aria si Emily.Intre timp adevarata Ali scapa de la institut. Vrand sa se razbune o omoara pe Courtney(pe care fetele credeau ca este Alison)si o ingroapa in curtea din spate,

Desigur, atunci când au găsit corpul lui Courtney, au crezut ca a fost Alison, deoarece acestea erau gemene identice. Alison devine a doua -A- citind jurnalul lui Courtney in care aceasta tinea secretele celor 4 fete.

Acum razbunatoarea Ali le inchide intr-o camera si da foc la casa incercand sa le omoare, ele reusesc sa iasa din casa, iar Ali este blocata inauntru si moare.

| Katie98 a răspuns:

Cel care le trimite mesaje fetelor este fratele lui Alison, Aaron, pe care ea a incercat sa-l omoare dar a fost vindecat de un vraci si s-a intors pentru a se razbuna. Tot el a fost cel care a omorat-o pe Alison cu ajutorul Jennei si a lui Ian.Pe care i-a omorat mai tarziu fiindca vroiau sa marturiseasca, dar Jenna a lasat un bilet in camera ei stiind ca fetele o sa-l gaseasca.

("Dragile mele, Spencer, Aria, Emily si Hanna,
Stiu ca daca veti citi acest bilet eu am parasit probabil aceasta lume.
Singurul motiv pentru care sunteti aici este sa aflati daca eu am ucis-o pe Alison…
Ei bine, dupa atata timp cred ca meritati un raspuns: Da, eu am AJUTAT la uciderea ei, dar nu am fost singura.
M-a ajutat fratele lui Alison care nu e mort asa cum credeati, ci traieste si tot el e si cel care m-a omorat, asa cum tot el l-a ucis si pe Ian. Da, ati citit bine…Ian a fost partas la uciderea ei!
Deci, acum ca stiti tot adevarul, sper ca va veti duce la politie si veti marturisi ca tot acest timp ati tinut ascuns monstruosul secret al lui Alison!
Mult noroc in gasirea lui Aaron!
Va saluta din Iad,
Buna voastra prietena, Jenna.")
Atunci fetele decid sa se duca la politie si marturisec tot dar, cand politisti se duc sa-l aresteze pe Aaron el se spanzura in pod, pe peretele de langa el fiind scris :
("Alison si Aaron, cei doi frati iubitori, va saluta din flacarile Iadului incandescent!").
Sper ca te-am ajutat. funda?
(o sa pun si un rezumat in alt raspuns.)

| Katie98 a răspuns:

MICUTELE MINCINOASE

Povestea incepe cu 2 ani in urma, atunci cand Alison Dilaurentis se muta intr-un nou oras, dupa devastatoarea moarte a fratelui sau, iar aici devine alaturi de Aria, Spencer, Emily si Hanna cea mai populara fata din scoala.De la Alison, fetele afla un secret care le va marca toata viata, afla ca prietena lor cea mai buna isi omorase fratele mai mare, dar jura sa duca secretul cu ele in mormant. Jenna, vecina stinghera si colega ciudata, incearca sa intre in gratiile lui Alison, iar aceasta chiar pare sa incepa sa o accepte.
La o petrecere la care era cu fetele, Jenna se imbata si ii marturiseste lui Ian faptul ca Alison era virgina. A doua zi, Ian raspandeste zvonul, facand-o de ras pe Alison. Pentru a pune capat barfelor acasta se culca cu Ian, iar acesta ii dezvaluie ca toate s-au aflat de la Jenna, dar uita sa-I mentioneze ca el era cel care daduse sfoara-n tara.
Alison incepe sa-I faca viata un cosmar Jennei, dezvaluindu-I cele mai rusinoase secrete. Jenna se afla in colaps si chiar se gandea sa se mute din oras cand, aflandu-se in garajul casei sale se intampla o explozie in urma careia isi pierde vederea. Sigura ca cea care facuse toate astea fusese Alison, jura sa se razbune, iar intr-o zi primeste un telefon misterios de la cineva care ii propune sa se intalneasca in parcul central. Aici, isi face aparitia Aaron, un baiat care spune ca este fratele lui Alison. Acesta ii povesteste cum Alison incercase sa il omoare otravindu-l cu cianura, dar scapase ca prin minune, fiind tratat de catre un vraci. Ii mai marturiseste si ca nimeni, nici macar parintii lor nu stiu ca el traieste. Jenna, in care fierbea dorinta de razbunare, accepta propunerea lui Aaron.
In decursul a cateva luni, Jenna se intalneste cu Ian, care ii marturiseste ca s-a saturat de tratamentul pe care il aplica Alison si spune ca ar dori sa-I traga o sperietura zdravana, iar acesta ii spune ca ar putea face asta sa se intample si chiar ca Ian sa para cel care o salveaza, pentru ca Alison sa-I fie vesnic recunoscatoare.
Planul celor 3 era acela de a actiona in noaptea in care fetele vor avea petrecerea de pijamale anuala. In miez de noapte, Alison primeste un mesaj care ii spunea ca va avea parte de surpriza vietii, iar ea, iese in curte. Afara, o astepta Ian, care ii dezvaluie faptul ca o iubea, dar Alison il umileste inca o data. Nervos, Ian o prinde si ii aplica un camant. Odata adormita, cei trei o duc in casa pe care o aveau parintii Jennei, la marginea orasului, la intrare in padure. Cand se trezeste, Alison il vede pe Aaron si ii jura ca daca va indrazni sa-I faca ceva si moarta fin nu-I va da pace sin u va avea parte de liniste. Maniat, Aaron ii da in cap cu un topor si o omoara. Vazand-o moarta, Ian sare la gatul lui Aaron acuzandu-l de nerespectarea intelegerii, iar atunci Aaron ii raspunde ca toti din acea camera sunt vinovati acum, iar daca va spune ceva la politie, vor infunda toti 3 puscaria. Ei o ingroape pe Alison in padure, la 8 km de casa Jennei, dar ca sa se asigure ca in cazul in care o vor gasi vreodata, nu vor fi ei cei acuzati, o ingroapa in jacheta fratelui Jennei, Toby. Jenna i-a oferit lui Aaron, casa aceea pentru a locui fara sa-l gaseasca nimeni, iar el accepta.
Dupa un an, an in care fetele nu mai erau unite, drumurile lor despartindu-se atunci cand disparuse cea care le tinea unite, corpul lui Alison e gasit, iar Toby e principalul suspect in uciderea ei. Fetele incep sa primeasca diferite mesaje care contineau cele mai negre secrete, la final, mesajul fiind semnat "A". Jenna isi da seama ca ceva se intampla cu fetele si incearca sa dea de Aaron. De la el afla ca planul sau era sa le faca pe fete sa creada ca ele sunt vinovatele morale ale mortii lui Alison si sa marturiseasca in cele din urma secretul, ca ea isi omorase fratele, adica pe el.
Pentru cei 2, viata fetelor devine chiar o obsesie, urmarindu-le minut de minut pentru a nu le scapa nimic. Jenna ii cere ajutorul lui Ian, dar acesta nu mai doreste sa se implice si in alte probleme si chiar ii ameninta ca se va duce la politie daca nu se vor opri. Aaron si Jenna hotarasca sa il scoata din peisaj pe Ian care nu le mai era acum util.
Jenna il obliga pe Toby, fratele ei vitreg, sa fure otrava, spunandu-I ca daca nu o va face va spune la politie ca el a fost cel care a ucis-o pe Alison, iar acesta neavand incotro, o face. Jenna ii da otrava lui Aaron care il otraveste pe Ian, acesta fiind gasit mort in propria lui casa si politia decide ca s-a sinucis.
Dragostea Jennei pentru Toby, devine mai mult decat pentru un frate, dar acesta o iubea pe Spencer. Toby ii marturiseste lui Spencer ca el crede ca Jenna e in spatele mortii lui Alison, iar aceasta il sfatuieste sa se duca la politie.
Aaron afla si isi da seama ca daca Jenna va ajunge la sectie va spune totul despre el si planul se va narui.Atunci el se hoataraste sa o omoare pe Jenna stiind sigur ca astfel, Toby va renunta la ideea de a se duce pa politie, dandu-si seama ca nu ea era de fapt vinovata. Aaron se hotaraste sa ii taie franele de la masina.
A doua zi, Jenna moare si dupa cum anticipase Aaron, Toby renunta la ideea de a se duce la politie.
Fetele il conving pe Toby sa le perminta sa caute prin lucrurule Jennei in speranata ca vor gasi ceva, iar acesta le permite.
Sub salteaua patului gasesc un billet in care scria :
" Dragile mele, Spencer, Aria, Emily si Hanna,
Stiu ca daca veti citi acest bilet eu am parasit probabil aceasta lume.
Singurul motiv pentru care sunteti aici este sa aflati daca eu am ucis-o pe Alison…
Ei bine, dupa atata timp cred ca meritati un raspuns: Da, eu am AJUTAT la uciderea ei, dar nu am fost singura.
M-a ajutat fratele lui Alison care nu e mort asa cum credeati, ci traieste si tot el e si cel care m-a omorat, asa cum tot el l-a ucis si pe Ian. Da, ati citit bine…Ian a fost partas la uciderea ei!
Deci, acum ca stiti tot adevarul, sper ca va veti duce la politie si veti marturisi ca tot acest timp ati tinut ascuns monstruosul secret al lui Alison!
Mult noroc in gasirea lui Aaron!
Va saluta din Iad,
Buna voastra prietena, Jenna."

Dupa aceea, fetele se duc la politie si spun tot ce stiau.
Afland ceea ce facusera, si vazand masinile de politie venind spre casa, Aaron fuge in mansarda unde este gasit cateva minute mai tarziu spanzurat, alaturi, pe perete fiind scris un mesaj cu sange care spunea : "Alison si Aaron, cei doi frati iubitori, va saluta din flacarile Iadului incandescent!".

SFARSIT