| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa te rog sa citesti tot daca vrei sa raspunzi.

Parerea mea este ca suntem educati de societate sa asociem cu sexul cu trairi care nu au nicio legatura cu sexul in sine, iar din cauza asta ajungem, de multe ori, sa vedem lucrurile distorsionat.

De multe ori, sexul este asociat cu emotii exagerate. Suntem invatati ca daca cineva se simte atras fizic de tine si ar vrea sa faca sex cu tine este ceva wow, de parca majoritatea oamenilor n-ar avea deja mintea plina cu fantezii sexuale si abia asteapta sa aiba asupra cui sa le proiecteze. Suntem invatati ca cel mai important este sa fii atractiv fizic pentru ca cineva sa se cupleze cu tine si sa nu ramai singur si trist. Daca te desparti de cineva, si, ulterior, intri intr-o alta relatie de multe ori fostul este vazut ca o amenintare la adresa relatiei, chiar si atunci cand ai doar o relatie amicala cu el. In cazul in care ai face sex cu un prieten fara intentia de a te cupla cu el, foarte probabil, prietenia voastra se va duce pe apa sambetei atunci cand unul dintre voi se va cupla cu altcineva. Daca esti intr-o relatie cu cineva si ai face sex cu alta persoana atunci partenerul nu doar ca s-ar putea simti indreptatit sa se desparta de tine, dar daca ar fi confuz si ar cauta sugestii la altcineva, majoritatea l-ar desconsidera daca nu se desparte. De obicei, multi oameni asociaza sexul cu o incarcatura psihica (tensiune sexuala) destul de mare din cauza ca sunt consecinte mari din punct de vedere social atunci cand il practici. Asta nu inseamna ca sexul in sine este cel care iti creeaza acea incarcatura psihica, ci interdictia si posibilele consecinte ale incalcarii ei.Bine, asta cu exceptia cazului in care esti intr-o relatie de cuplu cu cineva pentru ca in relatie poate fi invers. Uneori, pot fi consecinte mari pentru relatie atunci cand nu faci sex cu omul de langa tine.

Nu spun ca sunt de parere ca ar fi firesc sa faci sex aiurea cu cine apuci. Ar fi exagerat. Dar, si sa faci asta doar cu un singur om pentru toata viata, fara ca el sa-ti spuna clar, in fata, de ce l-ar deranja sa faci sex si cu altcineva, consider ca este tot o extrema. Nu consider ca ar trebui sa inseli, ci doar ca ar fi bine ca oamenii sa fie mai deschisi la discutii. Sa spuna concret fiecare daca il deranjeaza ceva si, daca da, sa spuna si de ce.

Asta nu inseamna ca as face sex cu barbati cuplati, sau ca as pretinde fata de un om ca i-as fi fidela fara sa fac asta. Sunt constienta ca sunt consecinte. Doar consider ca daca ar fi mai multi oameni care si-ar asuma propriul comportament si gandire, fara sa dea vina pe mentalitatea din societate atunci relatiile interumane s-ar schimba semnificativ in bine. Daca te deranjeaza ca omul de langa tine sa faca sex cu altcineva atunci ar fi bine sa fii capabil sa spui concret de ce te deranjeaza lucrul asta pe tine ca individ, nu sa dai vina pe mentalitatea din societate. Ar fi bine ca fiecare om sa fie capabil sa gandeasca pentru el.

Chiar daca un barbat ar fi cel mai important pentru mine, asta nu inseamna ca ceilalti au disparut, ci doar ca au o importanta mai mica. Chiar daca un barbat ar fi foarte atractiv pentru mine, asta nu inseamna ca pentru tot restul vietii, de fiecare data cand ma voi excita sexual ma voi gandi in mod automat la el.

Tu ce parere ai despre lucrurile astea?
Consideri ca este sau nu necesar sa astepti de la cel de langa tine sa-ti fie fidel?
De ce?
Daca da, ce intelegi prin fidelitate?
In cazul in care omul de langa tine te-ar insela atunci, din cel moment, ar mai fi si alte aspecte, in afara de inselat, care ar cantari in modul in care vezi relatia ta cu el?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Consider că cel de lângă mine trebuie să fie fidel cuvântului dat. Adică, dacă mi-a zis că nu face sex și cu alți bărbați atunci mă aștept să se țină de cuvânt. În principiu îți dau dreptate, comunicarea este unul dintre cele mai importante lucruri într-o relație însă societatea ne învață că este ceva greșit în a comunica deschis despre sex, vorbim de mici despre sex șoptind pe ascuns pe la colțuri ca să nu ne audă cineva, folosim eufemisme pentru a ne referi la sex, ca și cum doar posibilitatea de a face sex ne-ar pune cumva în pericol, pe când ar trebui să putem comunica deschis despre acest subiect cu oricine, să putem să ne expunem părerile despre acest subiect în fața partenerului și să-i spunem clar și concis la ce fel de relație suntem dispuși cu acesta. Fiecare individ e diferit de ceilalți, are o gândire și o viziune asupra lumii unică și fiecare are dreptul să ceară de la viață și de la partenerul de viață lucrurile pe care și le dorește în pat pentru a se simți fericit.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Ai abordat un subiect complex și controversat și te admir pentru perspectivă!

Îți pot spune cum văd eu lucrurile din perspectiva mea

Dacă tu ești o persoană càreia îi place să aibă o relație deschisă și la un moment dat apare și altcineva de care te simți atrasă și vrei să faci sex, e necesar ca și partenerul tău să gândească ca tine și nici tu să nu fii geloasă dacă el întreține relații sexuale la fel ca și tine

Este în regulă să fii așa la fel cum este în regulă și partea opusă a ceea ce susții

Personal fiind într-o relație îmi este suficient sexul cu partenera mea, e ca și cum nu mai încape nimic pentru că sunt deja plin, îmi poți aduce și caviar că numai încape

Asta nu înseamnă că n-aș putea fi atras sexual de alte femei, doar că dacă s-ar întâmpla să fie doar o atracție sexuală n-ar fi una psihică și conștientă ci doar una fizică care ține de partea emoțională, cea instinctivă care ne apropie mai mult de partea noastră animală decât cea umană care ne deosebește de celelalte animale

Așadar, eu consider că nu este o idee bună să faci sex cu doi sau mai mulți parteneri câtă vreme ești într-o relație, pentru că relația nu ține de sex chiar dacă și el este foarte important, relația ține de respect, chimie, conexiune, iubire, potențialul de a construi, empatiei și de faptul că îți pasă și așa mai departe

Deci mai simplu ar fi să spun că tu nu ești deschisă și către o relație de genul acesta ci către una deschisă sau că cel puțin îți dorești în cazul în care simți asta, să fie una deschisă și e ok și așa, doar că în opinia mea, asta ține mai mult de primele părți ale creierului care s-au dezvoltat și ne aseamănă cu animalele decât cu neocortexul care s-a dezvoltat ultimul și alcătuiește ce numim azi natura umană

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca o relatie se bazeaza in primul rand pe alte lucruri decat pe sex. Daca s-ar baza doar pe sex atunci nu te-ar lega nimic de omul respectiv.

Tocmai, daca va leaga multe lucruri si va simtiti importanti si apreciati in relatie atunci de ce este neaparat nevoie sa faceti sex doar unul cu altul pentru a fi impreuna?

Ma refer in special la cazul in care ai vrea sa ramai toata viata cu omul respectiv, ca daca vrei sa stai vreo 4 ani si sa pleci atunci este altceva. Atunci nu este cine stie ce ca ai facut sex doar cu el in timpul respectiv.

Problema la mine este ca din cauza ca tot incerc sa-mi reprim atractia fizica fata de altii, ajung cu timpul sa ma blochez sexual si fata de barbatul de langa mine. Am mai patit asta in trecut.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu un subiect mult prea complex ca să fie dezbătut prin întrebare și răspuns. Ți-am scris în privathappy

| MyNameisEduard a răspuns:

Ar fi bine daca ar gandi mulți așa.Eu consider ca cel mai bine ar fi ca un cuplu sa aștepte până sa se căsătorească si după să se bucure de sexul in căsătorie nu doar pentru ca așa este creștinesc, dar si cum ai spus tu, sa rămână doar cu un partener toată viața, eu cred ca așa este corect.

| anonim_4396 explică (pentru MyNameisEduard):

Spui ca ar fi bine ca oamenii sa astepte pana la casatorie ca sa faca sex si ca toata lumea ar trebui sa fidela partenereului toata viata. In acelasi timp imi dai si dreptate legat de ceea ce am scris mai sus. Tind sa cred ca n-ai citit mai nimic din ce am scris.

| MyNameisEduard a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit tot ce ai scris, eu doar ti-am spus părerea mea.

Răspuns utilizator avertizat