| feelsogood a întrebat:

As vrea si eu sa incep sa iau anticonceptionale. Dar mi-e frica sa nu ma ingras. Ce parere aveti? mersi

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu ingrasa, doar cresc pofta de mancare si, daca nu te abtii, te ingrasi.
Oricum, nu poti incepe anticonceptionalele fiindca asa te-ai gandit tu, ci trebuie sa te duci la consult ginecologic si sa soliciti prescrierea lor.

4 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Buna
ai vrea si tu sa iei anticonceptionale
de ce? e mai comod sa iei o pastila si sa o faci neprotejat. ai uitat de bolile cu transmitere sexuala?
corpul tau produce cantitatea de hormoni necesara lui ca sa functioneze in limite normale. luand pastile care contin hormoni, iti produci un dereglaj in organism. eu nu recomand anticonceptionale...

anticonceptionalele YASMINE se spune despre ele ca ar fi singurele care ingrasa. acum nu stiu sigur daca e adevarat sau nu. totul depinde de organism. anticonceptionalele se prescriu dupa un set complet de analize de sange plus in functie de vicii : daca bei cafea ( mai nou), fumezi, sau ai urmat in ultimele 6 luni un tratament cu antibiotic.
totul depinde de corpul tau si de cum reactioneaza la pastile. sunt mii de marci de anticonceptionale si organismul tau oate reactiona la medicamentul x si la Y sa nu aiba acelasi efect. Nu uita ca ele dau senzatie puternica de foame asa ca va trebui sa te abtii de la mancatul in exces.
Totusi te rog frumos sa te mai gandesti, nu iti bate joc de corpul tau. Nu iti deregla nivelul de hormoni din sange. Succes

| Puppetzz a răspuns:

Salut.
Mergi la un ginecolog happy o sa iti raspunda la toate intrebarile legate de ele...
Unii spun ca nu ingrasa. altii ca ingrasa. eu spun ca depinde de organism happy

Ciau big grin

| mich3ll329 a răspuns:

In primul rand, da cum a mai spus cineva, depinde si de organism, dar sunt alte riscuri la mijloc.Adik,daca iei anticonceptionalele in decursul unui an intreg ca prescriptie a medicului, poti apoi sa ramai fara menstruatie multe luni de zile, iar cand vine inapoi dupa o perioada poti face hemoragii si multe altele.Ar fi ok sa te interesezi si de avantaje si despre dezavantaje... Take care:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mai tare te ingrasi daca ramai gravida decat daca iei anticonceptionale