| prodan90 a întrebat:

As vreau sa aud pareri neutre despre urmat. problema: Am facut o boacana(nu conteaza ce) si mi-au dat 90 de zile munca in folos. comunitatii. Iubita mea care e profesoara de sport si care are 2 copii, unul de 8 ani, fata de 16, ea fiind plecata cu sportul departe,a zis ca daca ma baga la matura o sa se desparta de mine ca o sa ma vada lumea si o sa o fac de ras pe ea dar mai ales pe copii ei,nu stiu ce sa mai cred, eu ma asteptam ca ea sa ma sprijine, credeam ca ma iubeste pentru. ca in ultimii 2 ani mi-a spus asta in fiecare zi de 4-5 ori.Voi ce parere aveti, rasp. si cu Da sau Nu are dreptate.Multumesc

p.s.
am liceul+bacul sunt roman deci sunt mici sanse sa ma bage la matura cu tiganii sau poate exita vreo sansa de a o transforma in amenda si poate o pot plati

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu e musai să „te dea la mătură", și NU, nu are dreptate.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ai toate sansele sa te bage la matura cu tiganii, chiar daca ai liceul si BAC-ul, ca tot infractor te numesti si tot rau ai facut ca si ceilalti tigani.
Legea te aduce la acelasi numitor comun cu tiganii, pentru ca ai incalcat legea, la fel ca si ei.
In puscarie, nu mai este nimeni inginer, doctor sau gunoier, toti sunt la fel! Cam asa si cu tine, esti adus la acelasi numitor comun cu ei.
Ideea este ca, femeia are un nume si o onoare de protejat si are dreptate, ca lumea o va judeca cu cine se incurca.
Daca tu o iubeai, nu ajungeai sa faci boacana aia si sa risti puscaria. Norocul tau ca ti s-a dat doar munca in folosul comunitatii.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil te iubește. Dar asta nu înseamnă că orice tâmpenie ai face tu, ea te va iubi în veci și pentru totdeauna, necondiționat.
Are doi copii destul de mari, o situație socială pentru care, probabil, a muncit din greu și în primul rând e mamă, apoi e iubita ta.
Așa că dacă ai luat-o pe arătură și ai început să faci tâmpenii, în mod sigur te va părăsi, chiar dacă te iubește, pentru a-și proteja familia.
Și în tot contextul ăsta, contează foarte mult și ce-ai făcut. Una e o greșeală involuntară pentru care trebuie să plătești, alta e o tâmpenie făcută cu bună știință pentru care nu ai nici o motivație.
Ce să învețe copii ei de la tine?

| prodan90 explică (pentru Hammurabi):

E o greseala involuntara si unica facuta in viata mea.Nu beau nu fumez nu dau in cap nu sunt agresiv, chestia e ca am intrat pe net pe niste siteuri gasite pe google...dar era ilegal, m-au prins si acum platesc.Si nu fac tampenii, nu am facut niciodata doar asta si se mai intampla.

| Hammurabi a răspuns (pentru prodan90):

Tu ești în România?
Că n-am auzit până acum ca în România să fie cineva condamnat doar pentru că a intrat pe nu știu ce site.

| mihai69 a răspuns (pentru prodan90):

Măi, eu tare mă tem că ai dat peste un virus și te-ai speriat ca prostu'. Ce e mai rău e că și ea a pus botu'...
rolling on the floor
Nu există chestii ilegale pe net pentru care să fii condamnat la muncă în favoarea comunității sau amendă. E posibil să dai peste ceva chilporn, dar cu siguranță nu dintr-o căutare pe google. Așadar, ai luat țeapă! De 2 ori chiar!

| EcceHomo a răspuns:

Din câte ştiu eu,țiganii, oricâte boacăne ar face, nu prea ajung cu mătura în mână pe stradă, aşadar, vei mătura alături de români.laughing

| Uvox a răspuns:

Nu, nu are dreptate.
Ai facut ce au facut, trebuie sa prestezi. Chiar si la matură daca e cazul.
Cat despre ea, pune problema aiurea.
În loc să te ajute, sa te susțină si sa te aduca pe drumul bun ea își face griji pentru imagine. Nu pare ok. Sper ca este doar o exprimare nefericită.

| Catalina990099 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca nu plătești amenda te baga la munca in folosul comunității. Mergi si vorbeste si cere sa iti plătești amenda.

| prodan90 explică (pentru Catalina990099):

Are dreptate sau nu? iti da munca in folosul comunitatii si daca faci ceva ilegal, nu te condamna dar iti da munca in folosul comunitatii, cineva parca zicea ca se poate sa o transformi in amenda

| Catalina990099 a răspuns (pentru prodan90):

După cum spuneam, eu una stiu ca atunci cand nu plate sti ceva la stat, ec: amenda, atunci vei fi obligat să faci munca in folosul comunității.