| ClaraZ a întrebat:

Ati propus vreodata partenerului vostru sa se schimbe? Considerati ca daca iubesti cu adevarat nu trebuie sa schimbi persoana respectiva sau sa te schimbi pentru cineva care spune ca te iubeste?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, niciodată. E mai simplu să schimb partenera cu totul, să tai răul de la rădăcină.
Depinde însă la ce mă refer. Dacă îi cer partenerei să nu mai scuipe seminţe pe jos şi să-şi schimbe această atitudine, atunci e în regulă. Dar, în general, oamenii în fundament nu se schimbă aşa că e mai simplu să schimbi omul cu totul.
Oricum, eu îi accept defectele şi i le conştientizez şi-i iubesc calităţile. Şi eu am defectele mele şi sigur nu o să mă schimb.
Ori ne iubim aşa, ori deloc. Nu există noanţe prea gri în chestiile astea.
Salut!

| Zenithf a răspuns:

Nu exista om perfect, si de aceea nici relatiile nu sunt perfecte.
Intre doua persoane trebuie sa existe intelegere, iar cine iubeste trebuie sa accepte sa faca si cate o schimbare in viata, pentru fericirea celuilalt. Insa sunt schimbari si schimbari

| TeoPT a răspuns:

Faptul ca ii ceri unei persoane sa se schimbe doar ca sa fie pe placul tau nu inseamna iubire.

| Hmmmm a răspuns:

Eu una nu as putea sta cu cineva caruia sa ii cer sa se schimbe. daca nu imi placea asa cum era nu cred ca il mai iubeam.
mereu am zis ca faptul ca iubesti p cineva inseamna ca ii accepti defectele si ii iubesti calitatile. daca iubesc p cineva il iubesc asa cum e, il apreciez pentru ceea ce e si nu vreau sa il schimb.
nu, nu am propus niciodata vreunui partener sa se schimbe, nici nu am sa o fac vreodata.
daca cumva am decis sa fiu impreuna cu cineva si nu stiam d vreun defect si l-am aflat p parcurs, ori l-am acceptat si p acela, ori daca nu puteam sa traiesc cu acel defect am terminat relatia.

| Denisa a răspuns:

Normal ca nu vrei sa schimbi persoana pe care o iubesti. Gandeste la vorba aceea, "dragostea e oarba", ceea ce e si adevarat. Cand iubesti il/o vezi perfect/perfecta. Crede-ma ca nu vrei sa il/o schimbi ci din contra sa fii doar cu el/ea. Daca te iubeste nu vrea sa te schimbe. Si daca esti cu capul pe umeri nu accepti sa te schimbi pentru cineva oricine ar fi.

| Sara2 a răspuns:

Mie imi cerea sa ma schimb se chinuia sa ma schimbe, e normal?

| devilll a răspuns:

Iam cerut sa fie numai cu mine i-am cerut sa ma iubeasca mai mult i-am cerut sa ne intalnim mai des si intr-adevar pana la urma s-a schimbat
Ma parasitsad