| anonim_4396 a întrebat:

Au trait un vis parca desprins din rai, 5 ani.
5 ani cu bune si cu rele...5 ani traiti... unul langa altul. Zi de zi si noapte de noapte nedespartiti. Erau suflete pereche si niciodata nu s-au gandit la ce urma sa se intample.
El exista doar pentru ea, iar ea il diviniza.
Au avut probleme cu comunicarea, cu gelozia...Dar au trecut peste. Au hotarat sa se schimbe pentru iubirea lor. Si s-au schimbat.Necazurile si problemele intampinate in relatie i-au facut mai puternici si au cladit in timp o relatie bazata pe dragoste, incredere, respect si comunicare.
Si-au facut planuri de viitor. Erau doi tineri, la inceput de drum, fara nimic. Se aveau unul pe altul. Si-au dorit o casa, dar din pacate nu s-a putut. Si-au dorit un copilas, sa se simta impliniti. sad nu s-a putut, si-au dorit liniste si intelegere din partea celor din jur....Nimeni nu a vrut sa-i ajute. Parca erau singuri pe lume.

Veni vremea sa plece. Era inevitabil si parca totul se intampla impotriva lor.
Primi un raspuns din strainatate, cum ca i-a gasit de munca.
Amandoi erau fericiti ca soarele a rasarit si pe strada lor si cineva a hotarat sa-i ajute. Va avea un loc de munca, se vor intretine si isi vor indeplini visurile pe care le aveau.
Dar...Pe moment nici unul dintre ei nu s-a gandit la consecinte. Erau prea fericiti de vestea primita, ca sa se mai gandeasca si la ce va urma.
Plecarea era peste 3 zile. Inca erau cuprinsi de starea de bine.
Cu o seara inainte, si-a facut bagajul.Nu stiau nici ei ce au in suflet. Erau fericiti, dar pe chipul lor se citea tristetea cu care impachetau hainele. Dar fiecare incerca sa isi ascunda aceasta tristete.
Trecu si ultima noapte petrecuta impreuna. Ea s-a pus cu capul pe pieptul lui, el adorand acest lucru, si au adormit imbratisati.
Nici unul dintre ei nu mai vroia sa vina dimineata. Pentru ca stiau ca va veni cu lacrimi si despartire.
Acest lucru nu s-a putut.
S-au imbracat...Tristetea se accentuase si mai tare si lacrimile incepeau sa curga.
Au iesit din curte. Si-a luat la revedere de la familie si au plecat.
I-a zis sa stea acasa, sa nu mearga cu el la masina.
Ea nu a vrut. Nici in ultima clipa nu a vrut sa il lase singur...
Amandoi evitau acest subiect delicat. Nici unul nu a vorbit de plecare si ca nu se vor mai vedea. Le era frica.
Au ajuns la masina...Ce urma? Erau constienti ca el va trebui sa plece.
El a dat sa ii zica ceva. A vrut sa ii zica sa aiba grija de ea, ca el pleaca sa faca bani sa se poata puna pe picioarele lor. Ca o iubeste enorm si ea e viata lui. Ca nu o va uita si ca se va intoarce repede.
Dar ea nu l-a lasat sa continue. A izbucnit in plans...Nu se putea abtine. L-a sarutat.El a strans-o tare in brate.
I-a sters lacrimile de pe obrajii ei reci, abtinandu-se cat a putut el de tare sa nu planga...A vrut sa fie tare..Inima ii plangea, dar a incercat sa nu arate asta.
Dar..nu a putut. Lacrimile au inceput sa ii curga...Stia ca nu o va mai revedea curand si ca iubirea lor se va face de-acum in vis.
Trebuia sa plece... Avea sa fie ultima imbratisare si ultimul sarut. Nu stiau nici unul cand se vor revedea.
Un singur lucrur era sigur. Ca se iubeai enorm, si ca iubirea lor va invinge si distanta.
- Nu mai plange puiul meu." I-a zis el cu ochii inlacrimati si cu inima plina de durere. Incerca sa isi ascunda suferinta, incurajand-o pe ea.
-Totul va fi bine. Vom vorbi cat pot de des.". Cand il auzea vorbind asa, mai tare incepu sa planga.
-Tu sa nu uiti ca te iubesc enorm, si pentru mine existi doar tu. Esti tot ce mi-am dorit si nimic mai mult. Ai grija de tine si iubirea noastra. Acum trebuie sa plec. Te las cu bine!"
Si a plecat. Ea nu a mai putut sa zica nimic. Lacrimile nu conteneau sa curga.
A stat acolo sa il mai vada pentru ultima data. Cum s-a urcat in masina si a plecat. Si o data cu el a plecat si o parte din ea. Se simtea incompleta fara el.
Cu o voce slaba si tremuranda, a soptit :
"-Esti viata mea. Si te voi astepta cat va fi nevoie, puiul meu! "
sad

15 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si daca el castiga 1000 euro pe luna, si pe ea nu o mai tine nimic aici, luna urmatoare poate pleca si ea, si in vreo 2 luni cel mult, isi gaseste si ea ceva de lucru.
Happy Ending?

| MiruD a răspuns (pentru Zenithf):

Nu stiu cand va urma un happy ending. Niciodata nu a fost asa de usor cum pare.

| Zenithf a răspuns (pentru MiruD):

Nu se zice degeaba "la bine si la greu".

| Alexandru0007 a răspuns:

Cam trista povestea

| MiruD a răspuns (pentru Alexandru0007):

Trista ....si adevarata!

| ywar a răspuns:

Draguta mea, uneori Dumnezeu ne da incercari de trecut, cazne, sa ne incerce in lupta cu vuietul vietii. Daca trecem suntem cu-o treapta mai buni. Ganduri senine si incearca sa iei lucrurile asa cum sunt ele. Incercarile mari sunt date CELOR CE POT DUCE. E trist ceea ce tu ai scris si marturisesc ca am citit aproape cu sufletul la gura. Eu cred ca vei fi o invingatoare. Te sarut!

| MiruD a răspuns (pentru ywar):

Multumesc mult pentru mesajul tau si pentru mica sustinere.
Te simti parca, mai bine cand te descarci...

| Alcyon a răspuns:

E soarta multor cupluri din Romania din pacate. Cu saracia asta lucie, e foarte greu. Aia mai batrani tot au o pensie, vechime in munca, experienta. Pe cand un tanar nu prea are de niciunele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io sunt inca emotiv ...asha ca nu pot spune decat ca am lacrimi in ochi ......asta e sunt varsator. 10+ si poate va fi bine. pentru ei.happy

| MiruD a răspuns (pentru anonim_4396):

Intentia mea nu a fost asta. straight face. Stiu ca varsatorii sunt mai emotivi tongue
Sa speram ca va fi bine. Nu stim ce ne rezerva viitorul.

| dinhoo a răspuns:

Daca e sa fie ok pana la urma totul va fi bine. Poate este o incercare de la Dumnezeu, dar nu stii ce fel de incercare inca... Trebuie doar singura sa analizezi totul si sa judeci la rece. Stiu ca este o poveste trista, toata lumea trece prin asa ceva, si imi pare sincer rau daca esti chiar tu. Si eu am trecut prin experiente similare. Dar niciodata nu ma asteptam sa ajung unde am ajuns acuma. Ceea ce devii maine, este rezultatul a ceea ce ai fost in trecut si ce esti in prezent. Zi dupa zi, pas cu pas. "Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)"

| MiruD a răspuns (pentru dinhoo):

Multumesc mult. Niste sfaturi bune chiar conteaza pentru mine.

| dinhoo a răspuns (pentru MiruD):

Cu placere. Dar vad ca nu imi mai raspunzi. Mi-ar placea sa vorbesc cu tine. De ce tot ma faci sa repet asta? tongue

| Kattelo_Cata_1994 a răspuns:

Bun si? de ce nu au plecat impreuna?