| ElenaaRalucaa a întrebat:

Au trecut 24 de ore de cand am facut o cu prietenul meu protejat, insa s-a rupt prezervativul intr o parte. Tin sa mentionez ca nu am un ciclu tocmai regulat, si ca luna trecuta mi-a venit pe 4. dupa calculele mele sunt in perioada nefertila, el nu si a dat drumul in mine dar stiu ca exista riscul de a ramane insarcinata de la lichidul pre-seminal. Ce sa fac? Sa iau pastila? Nu prea as vrea din cauza efectelor negative...dar daca sunt sanse mari sa raman insarcinata o iau. Ajutati-ma urgenttt va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acel lichid preejeculator asa cum este prosus de catre glandele bulbouretrale este perfect STERIL deci nu contine spermatozoizi astfel ca formarea unei sarcini prin intermediul acelui lichid este IMPOSIBILA. Insa daca iubitul a ejaculat cu putin timp inainte de joaca voastra (2-3 ore) si nu a urinat intre timp, atunci resturile de sperma se amesteca cu lichidul preejeculator si prin contaminare va contine spermatozoizi. Nu avem de unde sa stim cat de bine reuseste iubitul tau sa-si retina ejacularea, pentru a putea evalua corect situatia reala. Dar fiindca prezervativul s-a rupt intr-o parte laterala si nu in dreptul rezervorului colector de sperma, fiindca el nu a ejaculat in prezervativ si de asemenea fiindca actul sexual a fost intretinut intr-o perioada infertila, teoretic posibilitatea de a se putea naste/forma o sarcina se poate exclude. Pastila de a 2-a zi se foloseste numai in cazul in care medicul ginecolog in urma consultatiei ajunge la concluzia ca probabilitatea de sarcina este de peste 80% si nu mai poate fi evitata. Aceasta pastila NU se foloseste dupa ureche sau dupa cum il duce capul pe fiecare si/sau parerile nefondate si lipsite de orice profesionalism deoarece pot sa produca efecte devastatoare in organismul unora dintre femeile care apeleaza la pastila in mod inutil. Multa sanatate!