| emma87 a întrebat:

Avort sau riscul de a fi mamica singura? sunt impotriva avorturilor, insa consider ca un copil trebuie crescut de ambii parinti intr-o ambianta iubitoare calduroasa...

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativ pana te simti in stare sa iti cresti copilul in conditiile dorite.

| fabiola a răspuns:

Oricine isi doreste pentru copil o ambianta iubitoare si calduroasa! Dar viata nu e teorie, ofera si surprize si atunci nu e un risc sa fii mamica sigura. Daca nu vrei sa alegi variantele tale, alegi pe a treia:protectia!

| TąNyą a răspuns:

Eu zic să păstrezi copilul cu riscul de a-l creşte fără tată şti de ce?

Dacă eşti născută în 87 în seamnă că ai aproape 24 de ani ( dacă nu mă bate matematica la ora asta ) aşa şi la vârsta ta e bine să ai un copil adică eşti complet dezvoltată.

Dacă faci avort e posibil să-ţi creeze probleme şi să nu mai poţi face bebei niciodată. Posibil să te pedpsească şi Dumnezeu că ai luat o viaţă nevinovată care e un Dar de la El.

. eu zic să-l păstrezi vei avea parte de sprijin din partea familiei şi prieteniilor cei mai buni.winking

+ că avortul din cauza durerii că ai omorât o fiinţă îţi va crea probleme psihice, dar şi fizice posibil să nu poţi trece peste fapta care ai făcut-o să ai nevoie de psiholog şi nici acela să nu poate să te ajute.

T.

| Narcis2007 a răspuns:

Fa cum crezi(si eu is de aceeasi parere cu tine)

| Gabitza a răspuns:

Nu avort! Sunt de acord cu ceea ce ai spus, dar indiferent de situatie, copilul trebuie pastrat! Sunt atat de multi oameni ce sunt de acord cu avortul, dar nu isi dau seama ce greseala fac. Ei nu au drept de viata asupra unui copil nevinovat! Ce vina are copilul ca s-a produs ceva in timpul actului? Daca vezi ca nu ai conditii sa il cresti, fa. l! Dar sentimentele tale de mama, iti va face sufletul sa planga si te vor chinui tot felul de ganduri!
Parerea mea, este ca un copil este un dar de la Dumnezeu! Cel mai frumos dar pentru orice om! Merita sa. l vezi cum creste langa tine, cum pronunta cuvintele pe la 2 ani si multe altele! happy

| xxdd a răspuns:

Avortul. chiar daca sunt riscuri si la asta

| Denisa a răspuns:

Mamica singura. Cu sau fara tata, cu sau fara sprijinul celor din jur, atunci cand iti tii copilasul in brate simti ceva deosebit. Cel putin asa mi-a spus mama. Sunt impotriva si fetelor care la varste de 15-16-17 ani fac copii si dupa avorteaza. Ar trebui toate sa ne asumam raspunderea faptelor comise. Pe langa asta, nu avem nici un drept sa luam viata cuiva, indiferent daca vine intr-un moment inoportun, ca suntem foarte tinere, ca nu avem sustinere, etc.

| koshmarul a răspuns:

Skurt, clar si cupinzator, numai curvele fac avort, de futu te poti **** sa sa iti asumi unile responsabilitatzi nu poti, sora mea are un baietel de patru ani si singura la cresut, cu ajutorul familiei, copilul ala nu-i vinovat caa noi nu sintem capabili...

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Intre cele doua, aleg mamica singura.

| Leon a răspuns:

Nu stiu ce aveti in cap ma jurstraight face

| membrugirl2010 a răspuns:

Mi-a placut raspunsul @Brigaelei.
Trebuie sa folosesti prezervativ daca nu vrei sa ramai insarcinata, sa omori un copil nenascut nevinovat, din cauza inconstientiei tale, sau sa il ai la o varsta prea frageda.

| Madalichka a răspuns:

Daca esti impotriva avorturilor, esti impotriva avorturilor, punct. Nu mai stai sa pui intrebari.
Ca sa iti raspund, uita-te in jurul tau. Cate familii vezi cu doi parinti? Sau cu doi parinti care se cearta, se urasc si/sau se bat? E mai important sa se simta iubit copilul, chiar si doar cu mama (eventual si bunici, matusi...) decat sa fie condamnat sa vada zilnic un "model" de tata care ii bea alocatia, il injura, poate il si bate, etc etc... Toti copiii au un tata biologic, dar pentru unii e mai bine sa nu il vada niciodata. Cel putin nu cand sunt in crestere.
Bineinteles, sunt si tati de nota 10, eu cel putin nu imi imaginez viata fara al meu, dar nu e imposibil sa cresti un copil sanatos si educat de unul singur/ una singura. Exemple stiu destule si sunt sigura ca ai si tu in jur.
Deci sa se recurga la un avort doar pentru ca "vai, n-o sa aiba tata" mi se pare derizoriu. Parerea mea.

| zambethツ a răspuns:

Inainte sa faca sex/dragoste ar trebui sa gandeasca consecintele! In cazul unui avort ar trebui sa se gandeasca bine inainte sa ucida o fiinta vie si nevinovata.Ar trebui sa se asigure ca a întors problema pe toate partile si ca solutia gasita este cea mai potrivita(dupa parerea mea aceea de a nu face avort!)Un avort poate avea consecinte fizice si psihice serioase! Nu e bine sa se complice inutil mai bine foloseste prezervativul! Un avort lasa sechele in fizicul si psihicul unei femei, si de multe ori se soldeaza cu complicatii.De ce sa te joci cu viata ta si nu numai? E mai simplu sa te protejezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi vorba de mine as zice avort pentru ca nu imi doresc copii.
Dar e viata ta, tu alegi.
Si orice am zice noi, vei face cum crezi tu ca va fi mai bine.
Dumnezeu sa iti lumineze calea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fără avort. O să ai așa mustrări de cuget că nu se merită. Dacă nu-l vrei, Dumnezeu te va ajuta să-i găsești părinți adoptivi, dar nu-l ucide. Vei regreta toată viața.