| nicolll a întrebat:

Azi mi-am refacut testul cu prima urina de dimineata dupa 38 zile de la presupusul contact, la inceput in primul minut roseala aceea s-a intins peste tot, apoi dupa 4 minute parea o dunga la a 2, si dupa 6 minute toata roseala s-a strans in dreptul liniei de control si a disparut tot, a devenit clar negativ, ma uit la el si acum ca au trecut 20 minute si tot asa a ramas clar negativ, ce sa cred?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E negativ. Oricum e cazul sa te vada cat mai reoede un ginecolog.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca erai gravida, dupa 38 de zile de la contact iti iesea sigur testul pozitiv, acum ai fi avut aproape 4 saptamani de sarcina. Linisteste-te!

| catthshshshs a răspuns:

Nu trebuie sa faci 55 de teste! Daca nu ai si alte simptome ale sarcinii si ti-a venit ciclul...atunci nu estiwinking

| valThina a răspuns:

Sa nu fi pus prea multa orina.trebuie sa respecti cu exactitate acele indici.mai repata testul dar de la o alta firma.sure check sau barza sunt unele dintre cele mai bune

| drpopa a răspuns:

Indiferent daca testul de sarcina efectuat din urina a iesit pozitiv sau negativ, este bine ca pentru linistea ta sa repeti testul, si daca rezultatul se mentine este obligatoriu sa consulti medicul, care va recomanda un test de sarcina sanguin pentru a stabili cu exactitate daca esti insarcinata.
In cazul testului de sarcina care foloseste urina - pentru a evita reactiile fals negative, cel mai sigur raspuns este cel al unui test facut dupa cel putin doua saptamani de la contactul sexual posibil fertilizant. Testul trebuie sa fie facut dupa aproximativ doua saptamani de la contactul sexual fiindca in tot acest timp, daca exista o sarcina in dezvoltare, nivelul proteinei HCG creste suficient de mult pentru a putea fi detectat de test. Altfel, daca nivelul este scazut, s-ar putea ca testul sa nu detecteze prezenta HCG si asta inseamna un test fals negativ - sarcina exista dar testul este negativ.

| nicolll explică:

@drpopa nu stiu cate teste sa mai fac ce sa repet ca am facut deja 3 si au iesit negative toata lumea imi spune "repeta testul pentru siguranta" am facut deja 3, trebuie sa ajung la 55 teste cum am citit pe un alt site?

| licutzaa a răspuns:

Ceia ca rasheala sa intins peste tot asa si trebuie iar ca a ramas o liniutza atunci nu estimamica poti sa te bucuri, daca ramineau 2liniutzi atunci puteai sa te mai gindesti, urina de dimineata e cea mai sigura;