| anonim_4396 a întrebat:

Bărbați, acum sincer, cât de mult contează pentru voi ca eventuala voastră parteneră să provină dintr-o familie bună și să aibă studii superioare?

15 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Foarte mult, eu fac parte din înaltă societate, eu nu m combin cu clasele inferioare

| mihai69 a răspuns:

Fix zero.

| Crackman a răspuns:

30-35%

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu reprezintă un criteriu studiile superioare sau familia.
Pentru ca am vazut multi oameni cu studii superioare care au un cararcter infect dar si multi oameni cu caracter indoielnic care proveneau din,, familii bune".
Si am vazut oameni fara educatie dar cu caracter bun si am vazut si persoane din familii mai rele si erau persoane bune.
In alegerea partenerului cel mai mult conteaza caracterul acelei persoane.

| carevaescu a răspuns:

Fiecare barbat iti va da un raspuns diferit. Nici nu este posibil de stiut care ar fi raspunsul cel mai reprezentativ.

Ce se poate spune este ca barbatii nu pun asa mult pret pe prestigiul familiei cum pun femeile. Asa nu inseamna ca nu conteaza deloc, sau ca nu sunt unii barbati pentru care ar conta foarte mult.

Aceeasi chestie se poate spune si despre studiile partenerei.

In general, se spune ca statutul social al partenerului (si ce implica din indicii precum familia, studiile, averile) e mai important pentru o femeie, dar asta e doar comparativ. Este important si pentru barbati.

Personal pot spune ca eu as considera imprudent sa accept o femeie care nu ar putea avea grija de copii si as considera-o un model bun pentru ei. Familia conteaza mai putin, dar as prefera ca familia ei sa nu fie una care sa aiba influente nocive, direct sau indirect, asupra relatiei si a copiilor

| helpforyou a răspuns:

Conteaza doar pentru cei care vor o partenera ca un exponat. Adica vor sa aiba cu ce sa se mandreasca, ca ai intrat intr-o familie buna.

| DjSannan a răspuns:

Este dificil să generalizez pentru toți bărbații, deoarece preferințele și valorile variază de la individ la individ. Unii bărbați poate că ar considera important ca partenera lor să provină dintr-o familie bună și să aibă studii superioare, în timp ce alții poate că nu ar acorda această importanță. În cele din urmă, ceea ce contează cel mai mult în orice relație este compatibilitatea și chimia dintre cei doi parteneri

| Fantaspirit a răspuns:

Nu contează studiile și dacă e săracă, dar nici sa nu știe să citească sau sa scrie ca mulți care iau permisul pe $ și nu știu nici alfabetul

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Fantaspirit):

Dacă ai spus ca nu contează studiile înseamnă ca vrei o inculta, ce mai contează pentru tine dacă citește sau nu dacă pentru tine nu contează studiile?

| Fantaspirit a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu vreau o inculta, e suficient sa aibă 8 clase, 10 clase, am văzut oameni cu 4 clase care sunt foarte deștepți și șarmanți,de altfel cu studii superioare care erau foarte plictisitori,unii și prosti,studiile nu definește IQ unue persoane, și nu, nu as sta cu o inculta, dar nici eu nu mă cred un om prea inteligent chiar daca raspunsurile mele dovedesc că as fi, eu mă consider un om simplu, modest.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Fantaspirit):

Un om deștept nu face doar 4 clase, PUNCT

| Fantaspirit a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Stai cuminte că sunt mulți care se descurca mai bine decât unii cu studii, multi cu studii stau numai în casă, izolați fără partener, nu se descurca prea bine in viața sa nu mai spun că sunt întreținuți de părinți până la o vârstă destul de înaintată. Ăștia se descurca bine in viața ce fac nu fac sunt independenți, nu neapat 4 clase cei cu 8 clase, dar am văzut și fete cu 4 clase mai deștepte decat unele cu studii superioare,o prostie nu vedeai sa scoată pe gura,era foarte calculată în discuții, gândire. Aici pe TPU multi suntem cu liceu și facultate dar suntem depresivi și anxioși, multi nu avem o viața socială, maxim un job, deci studiile nu te ajuta mereu in viața.

| GambleR40792 a răspuns:

Eu am citit, fetelor, cat de mult conteaza... partenerul sa aiba studii superioare, ca raspuns foarte mult, exagerat de mult

| indiferentul a răspuns:

Daca vrem sa ne afisam cu ea de mana pe strda fara jena normal ca, conteaza