| LanguageMaster a întrebat:

Parlamentarii trebuie să aibă studii superioare?

Răspuns Câştigător
| Dobrinx a răspuns:

Nee :]]]]]]]]] Ca sa ajungi parlamentar trebuie sa cunosti arta pupatului in fund. Nu fac nici o caterinca, nu glumesc, spun adevarul.

Sunt cativa oameni care fac "jocurile ploitice". Aia te pun in functia x sau y. Daca tu in functia aia nu produci suficient cat sa isi umble ei buzunarele te schimba... simplu, si vine urmatorul.

Cum si in politie mai nou, daca ai bacul fugi 6 luni la campina, faci acolo "cursurile de politist" si gata esti politist big grin

Daca vorbim despre oamenii care au ajuns singuri in parlament, singurul lucru de care ai nevoie este o gandire superioara, nu de studii superioare big grin

Bafta!

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca era asa, nu ajungeam unde suntem acum. Mă rog, ăștia actuali cu diplome luate cu bani nu se pun.

| gabicoo a răspuns:

Nu!
Trebuie să ai școala vieții, să te pună partidul pe listă și să te voteze prostimea!

| siriusblack98 a răspuns:

Nope.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu. Am văzut persoane in parlament doar cu liceul. Important este sa faci parte dintr-un partid politic si sa te puna pe lista intre primii.

| SingleForOne a răspuns:

Nu există cerințe de studii, trebuie doar să ai pasiune pentru a reprezenta o ideologie, pentru a conduce oamenii. Doar din respect pentru oameni, să spui că "știi ce faci", pentru că ai învățat în facultate, și ai experiență, iar realizările să fie pe măsura vorbelor tale. În caz contrar, ești doar un profitor, oportunist, și/sau mafiot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi mă indoiesc ca parlamentarii AUR au studii superioare. E posibil sa ma inșel, dar oricum, nu este vreo regula in acest sens. Cât timp esti racolat intr-un partid care obtine peste 5% si te incadrezi pe lista in nr de locuri, esti parlamentar. Nu te intreaba nimeni nimic.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Normal ar trebui dar nici o lege nu cere asa ceva, oricum ei pot veni la lucru cand vor, pot pleca cand vor, pot dormi la lucru cand vor si au avantajul ca nu i da nimeni afara si mai mult au salarii foarte mari si multe beneficii gratis si nu in ultimul rand are imunitate si nu produc mai nimic pentru societate

| Dddonkey a răspuns:

Unora doar trebuie sa le oferi 2 minute din timpul tau si sa le asculti un interviu. O ia turma de porcii la fuga cand ii aud. Sunt cativa pe care ii ascultii si te intrebi daca nu sunt gasitii in copacii uscati.
Ar merge o trecere in revista a unor interviuri care au facut babele sa rida in Romania dea lungul anilor.

| Claudia0208 a răspuns:

Nu, pentru ca suntem un stat democratic presedintele si parlamentarii sunt aleși de noi prin diferite metode, cea mai folosita fiind votul. Ca să fii parlamentar sau președinte nu îți trebuie nici măcar grădinița. Fiindca poporul alege pe cine vrea.