| Andreeapanx50 a întrebat:

Ajutati ma urgent va rog. Ce pastila pot cumpara de la farmacie pentru amanarea menstruatiei? Am inteles ca daca iau anticonceptionale consecutiv imi amana menstruatia pana caand voi intrerupe eu adiministrarea.e adevarat? Va rog sa ma ajuati.
Nu accept raspunsuri gen,, nu are rost "
Dau funda ❤

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E adevarat ac exista o posibilitate cu contraceptive, dar numai la recomandarea medicului ginecolog si sub foarte atenta supravegherea a acestuia. Sunt riscuri destul de mari si e posibil ca dupa aceea as ai nevoie de mai multe luni de tratament si supraveghere, adr daca este o problema de viata si de moarte, se poate face. Nu poti lua nimic dupa ureche de la farmacie, trebuie sa mergi la consultatie ginecologica si as discuti cu medicul optiunile si riscurile (difera mult in functie de varsta ta, de numarul de copii pe care ai, de dorinta de a avea copii in viitor, de starea ta de sanatate genitala, mamara si endocrina, de prezenta fumatului, consumulkui de alcool, a consumului altor medicamente precum si de bolile parintilor si bunicilor tai)

| corbulalbrosu a răspuns:

Amanarea inceperii menstruatiei cu ajutorul pastilelor anticonceptionale este posibila doar in situatia in care deja se foloseste aceasta metoda contraceptiva si la terminarea celor 21 pastile de pe blister se continua administrarea unui nou set de 21 de pastile AC de pe urmatorul blister pe perioada dorita de amanare. ATENTIE! NU va avea efect si NU se va intarzia inceperea menstruatiei DACA pastilele AC sunt administrate incepand doar cu cateva zile inainte de momentul inceperii menstruatiei. De asemenea pastilele AC trebuie sa fie prescrise de catre un medic ginecolog pentru a fi sigur ca sunt eficiente si compatibile cu organismul tau. Amanarea unei menstruatii este posibila prin administrarea unor medicamente cu continut de progesteron. Dar pentru a putea realiza o astfel de amanare este necesar sa vorbesti cu medicul tau ginecolog despre posibiliatatea administrarii unor pilule cu progesteron sintetic. Acestea pastile exista pe piata, incomert, insa pot fi administrate numai cu recomandarea si sub supravegherea medicului. Insa o amanare pe o perioada mai lunga de 1 saptamana provoca dereglari hormonale importante. Multa sanatate!