| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 11 ani si am secretie vaginala de 1-2 ani.Intrebarea mea estebig grine ce nu am ciclu si nu sunt dezvoltata desi am secretia? Dupa cati ani va veni ciclul daca am secretia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie si probabil vei reusi sa iti faci o imagine catusi de cat clara asupra situatiei in care te afli. De obicei organele de reproducere feminine isi incep maturizarea cu circa 1-2 ani inainte de producerea primei menstruatii care se caracterizeaza prin aparitia unor modificari specifice ale corpului tau care sunt sau vor fi de natura atat fizica cat si hormonala. In cazul majoritatii fetelor de varsta ta se se produc modificari hormonale foarte importante in organism dar si modificari uneori spectaculoase de natura fizica reprezentate prin producerea unor modificari specifice cum ar fi aparitia pilozitatii atat a celei pubiene cat si la subrat si de asemenea la nivelul sanilor care incep sa creasca usor, acestia la inceput aratand ca niste mici umflaturi pe piept. Initial au forma conica, sunt ascutiti, insa pe parcurs vor creste in volum devenind rotunzi. Varsta normala pentru inceperea dezvoltarii sanilor poate fi situata oricand intre 9 si 13 ani. Daca la 14 ani o fata nu are inca aceste semne ale pubertatii, este indicat sa fie consultata de un medic ginecolog. Se apreciaza ca in medie la aproximativ doi ani dupa ce aceste fenomene caracteristice pubertatii au apatut/inceput, este de asteptat sa apara si prima menstruatie, sau menarha, cum se numeste ea in mod stiintific. Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, se produce ciclic/periodic si care se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incepe dezvoltarea sanilor si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. De obicei in primii (1-2) ani menstruatie se produce foarte neregulat putand exista pauze chiar si de cate 3-4 luni, insa incet incet frecventa menstruatiilor se va regla si se va stabiliza, ca in final sa apara aproximativ in fiecare luna. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu-i va influenta aparitia menstruatiei. Cel mai important semn al posibilitatii de a se produce menstruatia este data de aparitia scurgerilor vaginale zilnice care iti pateaza chiloteii si te deranjeaza, insa poti fi sigura ca respectivele secretii vaginale reprezinta un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si pregatesc si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu este in stare sa-ti poata prevede momentul exact al aparatiei acesteia. In astfel de situatii este indicat sa ai pregatite si sa ai la indemana tot timpul 1-2 absorbante, mai ales in perioada zilei cat esti/cand vei fi la scoala (sa le ai in geanta). Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca mananci multe aripioare la MC Donald ciclul iti va veni in cateva saptamani, fiindca acele bombe calorice iti vor mari procesul de imbatranire declasand hormonii de crestere mai repede.

| Kira5854 a răspuns:

Asta nu are cum sa iti spuna cineva. Ciclul menstrual vine cand organismul tau va fi destul de dezvoltat, pana atunci ai grija sa porti mereu absorbante la tine, nu se stie cand apare si esti nepregatita.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Menstruatia poate veni pana la 17 ani, rar mai tarziu.
Secretia vaginala este un semn ca iti va veni curand. Nu te astepta sa ai corpul dezvoltat la varsta ta. O sa iti vina si tie si nici nu e asa de placut.

Răspuns utilizator avertizat