| anonimyus a întrebat:

Am 16 ani jumate prietena ema are 16 ani.Problema mea este ca ea nu vrea sa incepem viata sexuala acum.Motivele ar fi ca nu este pregatita ca ii este frica.Eu ma consider pregatit cunosc tot ce trebuie despre contracceptie.Am si lucrat la un proiect pe tema avortului si metodele de contracceptie am si un blog despre asta http://neatzza.wordpress.com/. Cum as putea sa o conving sa facem acest pas important? Avem 4 luni impreuna, ne iubim foarte mult ea m-ia dovedit de multe ori si eu i-am dovedit de multe ori pana acum nu am dat de nici un obstacol greu in relatia noastra.Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi raspunsuri? Va multumesc o zi placuta

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă o iubeşti aşteaptă până se simte pregătită. Ea nu se simte pregătită din punct de vedere psihic pentru asta. Tu nu cred că ştii cât de mare este riscul ei de a face cancer de col uterin dacă îşi începe viaţa sexuală înainte de 18 ani. E posibil să nu mai aibă copii niciodată. 4 luni de relaţie nu e mult. Sfatul meu este să aştepţi (dacă chiar ţii la ea şi vrei să fie ceva frumos) sau dacă nu să o laşi să găsească pe cineva care să o iubească, aştepte, respecte şi să-i fie alături.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai atat de multe informatii, nu stii ca alaturi de infectia HPV principalul factor de risc pentru cancerul de col uterin este inceperea vietii sexuale inainte de maturizarea completa a colului uterin, adica inainte de varsta de 17 ani si jumatate? Zici ca o iubesti si totusi vrei sa-i pui viata in pericol, sa o transformi intr-o handicapata dependenta de colposcopii si cauterizari de col? Lasa fata pana implineste macar varsta minima de la care riscul scade foarte mult. Stiai ca femeile care isi incep viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate au 90% risc sa faca in viata leziuni precanceroase sau canceroase ale colului uterin? Asta iti doresti tu pentru partenera ta?

| Flav a răspuns:

Dude, xibalba ti-a dat un raspuns cat de cat la locul lui si folositor iar tu o votezi cu stupid? Ia hai voteaza-ma si pe mine ca eu o sa fiu mai direct.
Eu nu cred c-o iubesti atat de mult daca nu esti capabil sa-i intelegi o decizie. Bravo tie c-ai lucrat la nu stiu ce proiect, dar parerea mea este ca la 16 ani jumate nu poti asimila si cunoaste foarte bine metodele de contraceptie si mai ales discuta pe tema avortului. Deci ceea ce prezinti tu pentru mine este egal cu 0 fiindca astea's subiecte mai delicate unde tu-ti poti da cu parerea. Sa nu exageram cu proiectele.
Tu te simti pregatita dar ea nu. Si stii din ce cauza? Pentru ca pe-o femeie tu o faci sa se simta pregatita de acel moment, tu trebuie sa-i impartasesti acea stare si sa se simta pregatita atat fizic si psihic. Deci problema e la tine prietene, si nu la biata fata. Vrei actiune? Baga-ti un film porno singurel si treci pe manual, ok?
Blog-ul tau? Proiecte spuneai? Am indraznit sa dau 2-3 priviri si la ce poze am vazut pe acolo mi-a intors stomacul pe dos, nici cafeaua nu mai merge.
Daca tii la ea, o respecti si-o apreciezi, las-o in pace si n-o forta. Tu trebuie s-o faci sa se simta femeie si se pare ca pana acum ai fost incapabil de acest lucru. Nu mai arunca motanul fiindca vina tu o detii ca nu o faci sa-si desluseasca anumite capabilitati, sentimente si trairi pe care numai tu le poti energiza sa apara.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mulţumesc!

| Denisa a răspuns:

Asteapta pana va fi pregatita, altfel risti sa ii dai impresia ca esti impreuna cu ea doar pentru sex si te poate parasihappy

| xibalba a răspuns:

Pai daca tot o iubesti asa mult, de ce nu o intelegi pur si simplu? Nu e pregatita. Inceteaza sa mai faci presiuni asupra ei, nu se va simti prea bine. Nu cred ca vrei sa isi inceapa viata sexuala doar pentru ca asta iti doresti tu. Las`o sa isi doreasca si ea, iar daca dorinta nu exista din partea ei, nu inseamna ca nu te iubeste.
Si, fie vorba intre noi, 4 luni impreuna mi se pare un timp prea scurt. Nici eu nu as incepe viata sexuala cu o persoana pe care o stiu doar de 4 luni.

Fii alaturi de ea, respect`o si respecta`i decizia. E foarte important. Daca nu esti in stare, cauta`ti alta si las`o sa ia deciziile pe care le vrea in ceea ce priveste viata ei, nu deciziile pe care ai vrea tu sa le ia.

| alexandra35 a răspuns:

Mai asteapta putin daca o iubesti. Asteapta pana cand si ea va fi pregatita. Si eu am fost asa la inceput si 4 luni e cam putin

sper ca ti-am fost de ajutor

| anonimyus explică:

Am vazut ca multi m-au criticat ca nu o inteleg oameni buni am zis ca o inteleg... ii respect decizia dar eu vroiam sa o conving sa facem daca nu pot asta e ramane cum a zis ea.Am inteleso si o inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 luni? Dragul meu e foarte putin!happy
E foarta desteapta fata. e prea putin! poate nu vrea sa isi piarda virginatatea la 16 ani. Eu am tot 16 si oricat m'ar ruga prietenul nu inainte de 18.happy Daca afla familia? nu e asa usor. happy
Pt tine ca esti baiat e simplu. dar pentru noi fetele acest lucru are o mai mare importantahappy si nu e asa de usor.happy
cunosc persoane care au stat 2 ani impreuna si nu au facut sex.happy si de la 16 ani pana la 20. se poate
daca iubesti se poatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca o sa primesc stupidoh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, am uitat sa zic.
Nu cont ca stii totul despre contraceptzie. Poate si ea stie. dar actul sexual are si o influentza psihologica.happy nu e numai de corp si protejarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să-i respecți sentimentele și dacă nu este pregătită nu trebuie să o stresezi, poți strica relația.
După 18 ani este cel mai bine, nu văd ce atâta grabă din partea ta!
O relație solidă nu este după 4 luni, minim un an de zile.
Este timp de toate în lumea asta.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va-ti demonstrat ca va iubiti, dar tot ea trebuie sa demonstreze mai bine nu? trebuie sa se aseze cu picioarele in sus. dar tu ii garantezi ca nu va suferi o despartire dupa 2-3 ani de viata sexuala? si cand te vei plictisi? cum? doar ii promiti si atat? ca e plin TPU, de iubiri vesnice si de dezamagiri, de prieteni ADEVARATI care -si iau iubitele unii altora, de adolescente care iau decizii pentru viata lor dar sufera dupa aia si ponoasele le trag parintii.eu zic, daca tu stii tot despre sex, stii si ca nu trebuie sa fortezi nota daca nu e pregatita. tu vrei sa o faca fiindca vrei tu, probabil te iubeste si o va face. dar asta nu rezolva problema ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca la 16 ani nu e vorba de dragoste si cel mai bine ar fi sa nu o grabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar 4 luni? e destul de putin daca vreti sa va incepeti relatia sexuala... Ar trebui sa fiti impreuna cel putin un an. Iar din punct de vedere al fetelor, daca esti intr-o relatie de 4 luni si faceti sex, se va considera o tarfa... Asa ca mai bine asteaptawinking

| Posteucamarius a răspuns:

Daca nu vrei sa o pierzi, asteapta, Nu incerca sa fortezi fata ca vei avea poate multe reprosuri, O iubesti, stai si astepti, pentru ea va fi foarte important asta, vei creste in ochii ei daca incerci sa nu o fortezi si o lasi sa decida ea cand e timpul.cand se simte ea pregatita.